Jan Samec je výtvarník a také ředitel Galerie umění Karlovy Vary. Jeho obrazy najdete i v Národní galerii. Hned upozorňuje, že i jeho bratr Jiří měl výtvarné nadání. 

„Na základní škole, když mu bylo asi dvanáct let, poslal obrázek do Indie do celosvětové soutěže a umístil se hned na druhém místě,“ prozradil malíř. Osmiletý věkový rozdíl prý bratrům nijak nevadil.

Táta Jirkovi, když u něj ještě bydlel, pořídil loutkové divadlo. „On pak nekonečně dlouho chystal kulisy a my se se sestrou těšili, až nám bude hrát. Z Karlových Varů se odstěhoval, až když Jiřinu Štěpničkovou pustili z kriminálu,“ vzpomíná Jan.

VIDEO: Jiří Štěpnička: Žije se mnou 5 nemocničních sester!

Video
Video se připravuje ...

Jiří Štěpnička: Žije se mnou 5 nemocničních sester! Blesk TV, Jana Tvrzová

V průběhu let viděl v divadle snad všechna představení bratra Jiřího Štěpničky. „Nejvíc nás asi spojuje lyžování. Jezdíme společně do Korutan, letos to bohužel nejde, ale loni jsme to ještě stihli. A v létě jsem za ním byl na chalupě,“ říká Samec.

Na rozdíl od bratra, který se příjmení vzdal, on ho hrdě nosí. „Ale nemyslete si, jako dítě jsem ho oplakal. Na táboře se mi kvůli němu vysmála taková hezká blondýnka s copánky. Moje maminka byla sestřenice hudebního skladatele Vadima Petrova a já pak zjistil, že jsem měl být původně Vasil Samec. Tak s tím Honzou je to ještě milionový,“ směje se malíř.

Samá velká jména

Jiří Štěpnička přišel v Londýně na svět jako Jiří Samec. Příjmení Štěpnička po matce herečce Jiřině Štěpničkové (†73) oficiálně získal až po roce 1989, i když mu tak předtím všichni říkali. Hercova manželka Jana si ponechala dívčí příjmení Říhová, protože nechtěla být Samcová. Také děti mají příjmení Říha.

Jan Samec v rodině o slavné zakopává. Není to jen brácha Jirka Štěpnička. Díky strýčkovi Vadimu Petrovovi (†88), který složil například hudbu ke Krkonošských pohádkám, je jeho příbuznou také topmodelka Linda Vojtová (35), díky sestře táty byl jeho bratrancem zase Slávek Šimek (†63).

VIDEO: Jiří Štěpnička: Doufám, že Chramostová si to v nebi užije!

Video
Video se připravuje ...

Jiří Štěpnička: Doufám, že Chramostová si to v nebi užije! Hana Höschlová, Aleš Brunclík

Fotogalerie
36 fotografií