Mladá herečka Anna Kameníková je bezesporu velice originální osůbkou, co se drží hesla „co na srdci, to na jazyku“. Velice otevřeně se v pořadu Prostor X rozpovídala o tom, jak nahlíží na postavu Boženy Němcové, kterou ztvárnila ve dvou ze čtyř dílů minisérie České televize. Aby se s rolí sžila, načítala všechny informace o této slavné spisovatelce. „Je téměř nemožný, když se někomu tak moc věnujete, aby vám nebyl sympatický,“ prohlásila o legendární autorce Babičky či V zámku a v podzámčí.

„Protože všichni lidi jsou v něčem debilní a v něčem skvělý. A ona byla skvělá v mnoha prokazatelných věcech. A i to, že byla v něčem debilní, jí dodává tu lidskost,“ ohodnotila postavu Boženy Němcové – ať už hovořila o té skutečné, anebo o té, kterou si pro seriál upravili scenáristé. „Byla hodně přecitlivělá a mám s ní spojené určité elitářství.“

Ústředním motivem Boženy je nejenom složité postavení žen ve společnosti, ale také domácí násilí. „To, že Božena doma schytala někdy pár facek, je samozřejmě v nepořádku – v dnešní době. Tehdy to bylo normálnější. Nepůsobilo to na mě dobře, ale dávalo to smysl… v těch situacích, který se tam objevujou...Josefa, Boženina manžela, k tomu vždycky vedlo nějaký zoufalství nebo rozčarování, a možná bylo i na místě. V kontextu tý doby ano,“ obhajovala ho.

„Je nemožné porovnávat to, jak se k sobě manželé chovali kdysi a jak se k sobě chovají teď. Ta nespravedlnost k ženám před 200 lety byla celkově nehorázná, a to, že si muž chtěl ‚vychovat‘ svoji ženu, nebylo to nejhorší, co se dělo.“

VIDEO: Zadní vrátka herečky Anny Kameníkové, dříve Linhartové: Dcera Jitky Asterové prodává u pultu sýry

Video
Video se připravuje ...

Zadní vrátka herečky Anny Linhartové: Dcera Jitky Asterové prodává u pultu sýry Kisa Císařova

Sexuální scény, a že jich Boženě scénář několik předepisoval, se Kameníkové podle jejích vlastních slov hrály „blbě“. „Je to nepříjemný, ale člověk to musí překousnout,“ tvrdí dcera herečky Jitky Asterové (61). „Nešla bych do toho s někým, kdo by ke mně byl neuctivej a kdo by překračoval nějaký hranice profesionality,“ zdůrazňovala patrně v narážce na svého hereckého kolegu Jana Hájka (42), jenž ztvárnil na televizní obrazovce jejího chotě, postaršího českého komisaře rakouské finanční stráže. Hájek, známý například ze seriálů  Ordinace v růžové zahradě, Černé vdovy či Labyrint (kde se mimochodem potkal i s Kameníkovou, byť tehdy v ději pár netvořili), anebo z filmu Kobry a užovky, erotiku na place v jejích očích zvládl na jedničku.

Hranice toho, co by Kameníková byla v rámci televizního sexu ochotna před kamerou provádět, není přitom postavená nějak závratně vysoko. „Kdyby to bylo profesionální, tak bych asi dokázala zajít kamkoliv… Když bych věřila tomu, co se to děje, proč se to děje… a s kým se to děje,“ dumala sympatická rusovláska. 

Vzhledem k tomu, že Božena byla vysílána v takzvaném „prime time“, tedy po osmé hodině večerní, ovšem nešlo o záběry nijak výrazně explicitní. První manželská noc korunovaná krví potřísněným prostěradlem byla natočena v pološeru. Jindy soulož probíhala ve stoje u dveří, kdy Josef své ženě pouze vykasal sukni, vyměnili si několik polibků - a následovala zatmívačka. Dokonce i scéna znásilnění se odehrává prakticky potmě.

Přesto však byly některé divačky pobouřeny. „Já jsem to chtěla sledovat s dcerou, ale u první sexuální scény jsem to přepla. Podívám se jindy. Škoda,“ posteskla si na sociální síti jedna dáma. „Mrzelo mě, že jsem musela poslat děti spát. Bez sexu a násilí se to asi neobejde…“ přidala se i další. Možná si ale dotyčné dámy měly o známé české spisovatelce něco předem nastudovat, než pustily svým ratolestem televizi, s úmyslem je vzdělat. Němcová byla totiž poměrně promiskuitní a své mladé milence střídala jako ponožky...

VIDEO: Božena Němcová. Hořký konec největší české spisovatelky a velmi nekonvenční ženy

Fotogalerie
145 fotografií