V prvním manželství se mu totiž narodilo dítě s vrozenou nemocí, které krátce poté podlehlo. Přestože pak s manželkou Ivanou Kopeckou (71) měli ještě dva zdravé kluky Honzu (41) a Jakuba (39), poručíka Stejskala ze seriálu 30 případů majora Zemana už začal sžírat strach o zdraví svých potomků.

„Panicky prožívá nemoci svých dětí, když jsme k nim přišli, akorát zoufale telefonoval do nemocnice, co má dělat, neboť syn Matěj (z druhého manželství - pozn. red.) si hrál s divokým králíkem a na Letné vypukl králičí mor,“ píše Zuzana Maléřová (55) ve své knize Ghetto vyvolenců z roku 1993. Tehdy Mrkvičkovi nebylo ani 55 let...

„Zažil si vlastní tragédii narozením nemocného človíčka, kterému nemůže pomoci. Odtud panika nad každou nemocí, nervové přepětí,“ komentuje Maléřová.

Mrkvička měl ale panickou hrůzu i o zdraví nemanželských dětí, s nimiž nikdy nežil - syna Tomáše Navrátila (54) a dcery, herečky Týny Průchové (37). Když měla Týna ve třech letech zápal mozkových blan, dva dny se od ní nehnul z nemocnice! Uvědomoval si, co všechno by mohl také zápal způsobit.

„Je hrozně senzitivní vůči jakémukoliv onemocnění dětí, a tak i při hloupé rýmě se vlastně on stává pacientem - huláká, pobíhá, dostává obklady... Děsí ho, že dítě umře dřív než rodiče, považuje to za ukrutnou nespravedlnost,“ popisuje Maléřová. A její slova potvrdil i sám herec: „Strašně mě to u dětí dráždí, tak se přece, aspoň lidskou logikou, nedají vypořádávat účty!“

Během let Mrkvička fatálně onemocněl zákeřnou formou revma (polymyalgia rheumatica), projevující se mj. nesnesitelnými bolestmi zad, a posléze parkinsonem. Na vlastní kůži tak poznal, co je to naprostá bezmoc, kdy ani lékaři nedokážou pomoci. „Bolí mě už všude na těle i v těle. Nevím dne ani hodiny... Jsem ale smířen,“ řekl herec Blesku měsíc před smrtí.

Poslední rozloučení s Ladislavem Mrkvičkou se vzhledem k současné pandemii konat nebude. Rodina se rozhodla pro pohřeb bez obřadu.

Fotogalerie
37 fotografií