Olga Menzelová před nedávnem šokovala širokou veřejnost prohlášením, že není maminkou pouze dcer Aničky (skoro 12), kterou má s režisérem Jaroslavem Brabcem (66), a mladší Evičky (5), jejíž otec je právě výše zmiňovaný Jiří Menzel, ale naopak je maminkou už trojnásobnou. Před rokem a půl tajně a v zahraničí porodila syna Alberta, jehož podle všeho počala s egyptologem Miroslavem Bártou (50). Menzel, jenž stojí za oscarovým snímkem Ostře sledované vlaky, totiž zprvu děti vůbec nechtěl.

„Čekala jsem, že se to zlomí, což se nestalo, a tak jsme se dohodli, že se naše životy oddělí. Ale když pak ta realita nastala, já jsem čekala Aničku a začala jsem žít s jejím tátou, tak to bylo pro Jirku složitější, než si myslel. Celé se to převrátilo vzhůru nohama. Ale celou tu dobu jsme se o sebe mohli kdykoli opřít a to je v partnerství to nejdůležitější. Jirka byl moje opora i v době, kdy jsem bydlela s Aniččiným tátou na Vyšehradě, a když jsem si třeba povzdechla, že mi chybí hrnec, tak mi ho koupil a přivezl,“ vylíčila v nejnovějším čísle magazínu Moje psychologie.

„Ale na druhé straně ta opora byla oboustranná. Díky Aničce jsme museli překonat složité věci. Nikdy jsme se ale kvůli tomu nehádali, vždy jsme se dokázali domluvit, a to i s Aniččiným tátou, který se teď stará taky o Evičku,“ líčila Menzelová poněkud nestandardní rodinný model. „Byli jsme divní tím, že jsme zájmy dětí povýšili nad zájmy dospělých. Jirka miloval stejně tak Aničku jako Evičku a stejně miluje i Jarda, Aniččin táta, obě holky bez rozdílu. Evička nikdy necítila, že by že nějak odděloval.“

Stejně tak v jejich vztahu, který trval dlouhých dvaadvacet let, nikdy nehrála prim žárlivost. „Jirka mi vždy říkal: ‚Já tě tak miluju a budu šťastný, jen když ty budeš šťastná.‘ Měli jsme krásný, svobodný vztah a ta svoboda spočívala v absolutní vzájemné důvěře. Nikdy žádné scény. Možná by to takové nebylo, kdyby Jirkovi bylo tolik, co mně, možná člověk musí k určitým postojům dojít časem a věkem. Jirka vnímal ten velký věkový rozdíl a říkal: ‚Jen věz, že jsi svobodná a že já ti v ničem nebráním. Jen když vás holky budu mít nablízku.‘ A já ho ujišťovala, že ho nikdy neopustíme,“ posteskla si.

VIDEO: Nejdojemnější video: Olga zveřejnila poslední záběry Jiřího Menzela (†82)

Video
délka: 02:15.40

Nejdojemnější video: Olga zveřejnila poslední záběry Jiřího Menzela (†82) Instagram

„Přes různé peripetie našeho vztahu jsme se nikdy neoddělili, a třebaže jsme spolu na konci nebydleli, protože ve chvíli, kdy jste o čtyřicet let mladší a máte o čtyřicet let staršího partnera, tak jsou nároky na osobní klid samozřejmě jiné, vždy jsme si byli velmi blízcí. Často jsme u sebe přespávali, holky měly dva domovy, a tak nám to vyhovovalo. Když jsme od něj odcházely, říkal: ‚Hlavně neuklízejte ty hračky, ať se mi po vás nestýská.‘ Nechaly jsme tam pokaždé děsný bordel a Jirka říkal: ‚Holky, já se z vás raduju dvakrát, vždycky když přijdete a pak když odejdete…‘“ smála se.

V posledních letech svého života se režisér, upoutaný na lůžko po pneumokokové meningitidě, prý nechal slyšet, že se svými děvčaty měl krásný život. „Já jsem si nikdy nemyslel, že ten závěr života budu mít tak šťastnej!“ liboval si podle Menzelové. „Jirka byl šťastný do posledního momentu. Pořád jsem měla tendenci se ptát, jestli je rád na světě, a on mi vždycky řekl, že jo. Proto taky nepřestával bojovat, nebyl odevzdaný, snažil se i kvůli Aničce a Evičce, chtěl tady s námi zkrátka být…“

Celý rozhovor si můžete přečíst v aktuálním čísle magazínu  Moje psychologie.

VIDEO: LESK! Menzelová musela sáhnout po antidepresivech. A Bartoška po operaci. Jak je na tom?

Video
délka: 02:15.38

Menzelová musela sáhnout po antidepresivech. A Bartoška po operaci. Jak je na tom? Bára Horáková, Lukáš Červený

Fotogalerie
65 fotografií