Třicet tři. Tolik knih má už na kontě Halina Pawlowská. Ta zbrusu nová se jmenuje Zážitky z karantény a je sbírkou krátkých povídek a fejetonů, které Halina psala během nouzového stavu. Zavřená doma s celým rodinným ansámblem – dcerou, zetěm, vnukem, přítelem, tchýní, synem, sestřenicí a dvěma psy, psala Halina každý den. A každý den pro celou rodinu také vařila. „Od své puberty píšu příběhy. Aby je člověk mohl psát, musí plánovat. Musí vidět začátek a tušit konec. Tenhle způsob myšlení mi pomáhá i při vaření. Vždy několik dní dopředu vím, co budu vařit. Vím, že si musím obstarat suroviny a snažím se střídat jídla tak, abychom měli dost zeleniny, masa i vlákniny. Podotýkám – všichni u nás doma jsou štíhlí. I psi. Jen já ne. A jsem ráda, že chutná naší babičce, které je devadesát dva let, a i díky mé stravě se cítí fit,“ popsala Pawlowská provázanost svých dvou vášní.

A doma jí prý nevadil ani každodenní mumraj plynoucí ze soužití několika generací. To jí pří přinášelo denně mnoho podnětů ke krátkým příběhům, které tak trochu jako deníček psala a které jsou pro její tvorbu tak typické. O zábavu měla Halina postaráno, z monotónnosti denního režimu ji každou chvíli vytrhl vnuk, pes, straka… nebo dvaadevadesátiletá tchýně.

Kniha, stejně jako mnoho předchozích, měla být pokřtěna ve velkém stylu. Se všemi třiatřiceti kmotry shromážděnými pod jednou střechou už je to ale o 27 lidí více, než vládní nařízení ještě nedávno dovolovala. Proto padlo rozhodnutí křtít po internetu.

„Oslovila jsem třiatřicet osobností, aby mi pokřtily mou třiatřicátou knihu,“ prozradila Pawlowská s tím, že díky mailové komunikaci se o svých kamarádech dozvěděla spoustu zajímavých věcí. „Třeba můj kamarád z dětství Ivo Šmoldas mi svěřil, že si jarní karanténu obohatil zánětem ledvin.  Aleš Háma mi napsal, že je doba mizerná, že jen občas točí, ale že je pevně rozhodnut to všechno vydržet! Linda Finková si pořídila úžasné přístroje na dezinfekci potravin, které kupuje na eshopu. Aňa Geislerová mi svěřila, že na jaře byla její maminka v klidu a pořád se smála, že jsou její dcery covidové hysterky. Míša Kuklová si při karanténě na jaře odpočinula, je snad fyzicky dost silná na zápas s covidem, jestli ji ovšem neporazí absentující finance. Zpěvačce Ireně Budweiserové manžel řekl, že začal sympatizovat se severní Koreou, protože tam je přílišné mluvení manželky důvodem k rozvodu. Veronika Nová Arichteva strávila po sedmi letech s manželem čtrnáct dní nonstop a... nezabili se! Lou Fanánek Hagen má momentálně nulové příjmy, ale protože je strýček Skrblík, tak se svými úsporami ještě nějakou chvilku vydrží,“ směje se Pawlowská, která třeba právě teď z reakcí a zážitků kmotrů své třiatřicáté knížky připravuje knihu čtyřiatřicátou.