Ne každý, především zdravý, člověk si to uvědomí. Ale ti, kteří se řízením osudu musejí uchýlit k pořízení protézy zastupující ruku či nohu, nemají jednu náhradní končetinu navždy. Lidské tělo se totiž neustále mění, nejrazantněji kvůli přibírání na váze či hubnutí. A s tím je nutné držet krok. Ve Fanánkově případě doslova.

„Ten kus cizího materiálu se tomu nedokáže přizpůsobit. To pak začne bolet, protože celá plocha konce pahýlu je pořád citlivá,“ vysvětlil Fanánek časopisu Reflex současnou situaci, která ho opět po čase přiměla k výměně protézy.

S protézou má beznohý Fanánek život samozřejmě jednodušší, i tak jsou ale věci, které mu jsou od osudné nehody před čtyřiatřiceti lety zapovězeny.

Hudebník například nemůže ohnout kotník či si stoupnout na špičky. Naučil se s tím ale žít a fungovat. „V autě používám při řízení koleno, u motorky je zadní brzda napravo, a tak brzdím přední,“ vyjmenoval hudebník praktická omezení, která mu život s protézou přinesl.

S odstupem času také Fanánek s velkým nadhledem mluví o chvíli, kdy ve dvaceti letech o nohu přišel. „Lezl jsem po střechách a dělal chrozný věci. Stejně by se něco stalo, to byla jenom otázka času. A pak už bych možná nepřežil.“

VIDEO: Šokující slova Jandy a Fanánka na svatbě Aleše Brichty

Video
délka: 01:22.94
Video se připravuje ...

Šokující slova Jandy a Fanánka na svatbě Aleše Brichty! Co řekli ve svých gratulacích? David Turek

Fotogalerie
31 fotografií