Můžeme vašeho tatínka navštívit?
„Je to od vás moc milý, určitě byste ho potěšili. Víte ale, my už to nechceme. Táta už není ten fešák a my bychom neradi, aby ho někdo viděl ležícího a nemohoucího. Ani on by nakonec nebyl rád.”

A kde leží tatínek?
„U nás na chalupě v Českém Švýcarsku. Všechno jsme mu tady přizpůsobili, protože ho za žádnou cenu nechceme dát do LDN. Je to tak tři čtvrtě roku, co nám přestal chodit úplně. Je naprosto nepohyblivý. Má tu svůj vlastní pokoj s polohovací postelí. Na jednom křesle s kolečky ho dopravujeme na zahradu, na druhém na toaletu, kterou jsme mu museli i s koupelnou speciálně přestavět. Není to žádná legrace.“

A co bude s tátou v zimě?
„Bude tady s námi. Se mnou, mojí přítelkyní Evčou a naší čtyřletou dcerou Elinkou. Přestěhovali jsme se sem natrvalo. Můžeme se tedy o tátu starat jako vyučený zdravotní personál. A můžu říct, že bych to bez přítelkyně nezvládl, protože denně jezdím do práce a ona zůstává s tátou.“

Kam do práce? Jste přece muzikálový herec.

„Byl jsem divadelník, už ale nejsem, to bych tady nemohl být s tátou. Pracuju teď pro jednu německou firmu, a protože máme chalupu u hranic, mám to takřka za rohem.”

A co je vlastně tatínkovi?
„Vůbec nic. Má jenom už svoje léta. Po zdravotní stránce je na svůj věk zdravý jako rybička. Jen mu to už absolutně přestalo chodit. A s tím ani žádný doktor nic neudělá. Stal se najednou nesamostatným. Když ho posadím na křeslo, nedokáže s ním sám vyjet ani na zahradu před dům. Když ho dovezu na záchod, musím mu se všemi náležitostmi pomoct, je to opravdu už těžký.”

A co táta tedy celé dny dělá?
„Leží a kouká se na televizi. Číst už nemůže, ale TV ho náramně baví. No a snídá, obědvá a večeří a dožaduje se neustále zmrzliny.”

Na co se v televizi dívá nejraději?
„Kouká s nadšením na cokoli a nejradši má filmy, kde hraje. Nikoli ale kvůli tomu, že vidí sebe. To se najednou rozvzpomíná na všechno ostatní kolem, na kolegy, na natáčení, ale i na všechno ostatní, co ho zrovna v tu dobu životem provázelo. To je táta vždycky ve svém živlu.”

Co by mu tak od nás udělalo radost k narozeninám. Dort?
„Určitě, sladký má táta moc rád. Alkohol nesmí, protože denně musí spolykat dvě hrsti prášků. Už mu raději k obědu nedávám ani to pivo.”

Takže z vás a přítelkyně se stali takoví profesionální ošetřovatelé eldéenky? Jak dlouho to vydržíte?
„Jak bude třeba a já jsem moc rád, že jsem se takhle rozhodl, protože táta je navýsost spokojený. A pevně věřím, že to takhle ještě dlouho vydrží. Že se nic, aby byl nutný pobyt v nemocnici, nestane. To si ale můžu jenom vroucně přát, to neovlivním, ani já, ani on.”

Fotogalerie
21 fotografií