V divokých devadesátkách byla skinheadská skupina Orlík doslova zjevením, které si ale z různých důvodů získalo neskutečný počet fanoušků. Ti doslova fanaticky z trhu nemilosrdně vyluxovali každý vinyl, který na něj parta v čele s dvojicí Daniel Landa a David Matásek vrhla. Tento komerční úspěch bez debat udělal ze jména Landa pojem, značku. Zároveň mu však spojení se skinheadským hnutím navždy vypálilo na čelo cejch a někteří lidé mu tuhle etapu jeho minulosti nikdy nezapomenou.

Landa je zkrátka veřejností vnímán jako kontroverzní. Lidé ho buď upřímně milují, nebo stejně upřímně nenávidí. Kde se vlastně tenhle chlápek, který vzbuzuje tolik emocí (ať už záměrně nebo mimoděk) vzal?

Orlík, Valčík a přes milion desek

Daniel se narodil v Praze a vystudoval hudebně-dramatický obor na pražské konzervatoři. V roce 1987 založil spolu se svým kamarádem Davidem Matáskem ráznou skupinu Orlík, jejíž písně byly a budou označovány některými kritiky za nacionalistické a rasistické. S pádem komunismu v roce 1989 se nicméně staly z téhle party holohlavých mladíků hvězdy. Na sólovou dráhu se pak Landa vydal v roce 1992, kdy natočil desku Valčík. Od té doby má Landa na kontě přes 1,2 milionu prodaných desek.

S manželkou Mirjam pak stojí i za muzikály Krysař, Tajemství, Touha a Klíč králů. Hrál například ve filmech své ženy Kvaska a Tacho, ale třeba také ve starších snímcích Copak to je za vojáka, Proč? a Tankový prapor. Je autorem scénáře i hudby hudebního dramatu Tajemství Zlatého draka, jehož uvedení v Národním divadle Brno vyvolalo protesty části kulturní obce. Některým lidem vadila jeho skinheadská minulost a údajně xenofobní postoje. Divadlo se však za Landu postavilo, kritici hru chválili.

Písně Karla Kryla a vlastenectví

Landa mezitím pilně zásoboval své fanoušky dalšími songy a hudebně se mu velmi dařilo. Sázka na „songy drsného chlápka z ulice“, vlastenecké texty nebo třeba předělávky slavných písní Karla Kryla jednoznačně vyšla. Před třemi lety na Landův koncert v pražských Letňanech dorazilo přes 50 000 lidí. Následovat mělo velké turné, které však zpěvák z obav o bezpečnost zrušil. Landa v té době ostře vystupoval proti takzvanému Islámskému státu (IS). V poslední době Landa objížděl komornější sály s kytarou a autorským čtením ze svých knih Všeník a Obvšeník. Nyní u příležitosti svých padesátin pořádá sérií koncertů ve velkých halách.

V roce 2004 vyvolal rozruch, když představil svůj soukromý řád Ordo Lumen Templi. Se svými přáteli, mezi nimiž byl i tehdejší ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous, se objevil v bílých řízách. Řád, který Landa později charakterizoval jako občanské sdružení hlásící se k židovsko-křesťanským tradicím, jehož cílem je snaha naplňovat touhu po harmonickém rozvoji každého.

Žito, kejkle a potřebný granát

Pozornost vzbudil i před šesti lety, když během projevu na vyhlašování Českého slavíka oznámil přerušení své hudební kariéry a přijetí uměleckého jména Kouzelník Žito. „Kouzelník Žito byl několikaletý umělecko-sociální experiment, který čeká na své umělecké zhodnocení filmem Odžito, jehož scénář teď píšu" vysvětlil Landa.

Jeho velký koncert v Praze v roce 2015 byl jednou ze „sedmi kejklí", které se Landa zavázal splnit. Další splněnou „kejklí" je zápas v profesionálním ringu v thajském boxu. K tomu v červnu 2014 vyzval finského bijce Riku Immonena. Sice na něj podle očekávání nestačil, vydržel však celá tři kola a prohrál až verdiktem rozhodčích. Mezi další Landovy „kejkle" patří zaplavat si se žraloky tygřími, skončit na 4. místě v mistrovství světa v rallye, podplavat průrvu Blue Hole u Sinajského poloostrova, dostat fotbalisty Sigmy Olomouc do finále Ligy mistrů a položit základní kámen chrámu Zlatého draka. „Nemusíte ty cíle splnit, ale musíte se o to na sto procent pokusit," uvedl Landa.

Později „projekt" Žito nicméně označil za úspěšný a tvrdil, že vlastně nějakým způsobem lid (nebo možná sám sebe) vytrhl z umělecké letargie. „Ono to vyšlo. Vidět jsem byl. Lidé mohou pozorovat nějakou změnu, od toho blázna s černým kohoutem,  že se to někam hýbe. Bez toho by to byla už nuda. Deska, muzikál, deska, muzikál, skok z mostu nebo já nevím, co by mělo následovat. Byl to nějaký kolotoč, do kterého bylo nutné hodit granát," řekl Idnes.cz Daniel.

Landa, jehož otec Stanislav byl úspěšným autokrosařem, také propadl kouzlu rychlých kol. Úspěšně jezdil autokros, závodil i s tahači, na motokárách nebo s formulovým speciálem. Dlouho se také věnoval automobilové rallye, loni oznámil návrat do soutěží mistrovství republiky.

Dá se čekat, že na prahu druhé padesátky nám Daniel Landa připraví ještě řadu překvapení…

Video
Video se připravuje ...

Zpěvák Dan Landa dostal nakládačku! Odnesl to jeho nos Markéta Reinischová, Aleš Brunclík

Fotogalerie
56 fotografií