Případ začal včera rozplétat Krajský soud v Praze. A jde o pořádně zamotanou kauzu. Na jedné straně je řada poškozených, včetně Pokludy, na druhé trojice Jaroslav Fröhlich (47), jeho žena Eva (33) a další podnikatel Ivan Trokan (58).

Podle státního zástupce Miroslava Forejta, který četl obžalobu dlouhých 93 minut(!), prý trojice nechala padělat obrazy, dala na ně vytvořit znalecké posudky a pak je prostřednictvím aukcí a galerií prodávala jako originály. „Fröhlich řídil ostatní, rozděloval činnosti a nechával padělat obrazy,“ prohlásil Forejt.

Zatímco Fröhlichová k soudu nedorazila, oba obžalovaní se hájili tím, že netušili, že by mělo jít o padělky. Obrazy prý sami kupovali v aukcích či z galerií, velkou část také zdědili po svých rodičích. „Nechával jsem na ně zpracovat posudky. Měl jsem důvěru ve znalce a byl přesvědčen o pravosti,“ řekl Fröhlich který žádal soud o předvolání nejbohatšího Čecha Petra Kellnera (54), kterému prý prodal před čtyřmi lety obraz za sedm milionů.

U soudu se mluvilo i o jednom z obrazů, které koupila Bohdalová přes aukční síň vlastněnou Petrem Dědkem. „Že je pravý, si ověřoval jak pan Dědek, tak pan Pokluda,“ tvrdil Fröhlich. Soudní jednání jsou rozplánována na 29 dní a potrvají minimálně do 28. prosince. Sama herečka se jich neúčastní.

Fotogalerie
18 fotografií