Video z léta 2016 natočili rodiče malého chlapce Monika Benešová a Karel Vyskočil, kteří si společně zpívali v autě za jízdy píseň kapely Ortel. Ve chvíli, kdy v textu zaznělo „pro Aláhovo slávu, uříznu ti hlavu,“ si jejich syn přejel rukou po krku naznačující uříznutí hlavy. Nahrávku pak rodiče umístili na internetový kanál YouTube.

Toho si všiml Pavel Novotný a rodiče i jejich způsob výchovy ostře zkritizoval. Proti rodičům pak použil nadávky typu debilové či kreténi, což se Vyskočila s Benešovou dotklo. Podali tak na bývalého novináře žalobu.

„Není podstatné, že se soudím zrovna já, pro ty, co mě neznají, naprostý kretén, a je úplně fuk, že někdo poslouchá Ortel. Stejně tak je fuk, že asi prohraju. Důležité je, že kauza vzbudila zájem a že samotné projednávání je tak trochu trestem pro obě dospělá ortelata, která natočí devítileté děcko, jak naznačuje podřezávání krku zpívajíc si Mešitu od Ortela, a pak to video pověsí na YouTube. To je podstatné, že se povedlo na ně upozornit. Jestli rasisté vysoudí nějaké peníze na Novotném a ten se bude muset omluvit, je naprosto jedno. Důležité je, že si žalující snad začínají uvědomovat, že to, co udělali, je vůči tomu dítěti špatně. Chcete mít doma malého rasistu a vnucovat mu xenofobii a nenávist? Fajn. Ale netočte ho u jejího projevování na internet, je mu devět, jednou by se mu to nemuselo líbit a nemůže za to, že je tatínek pitomec a jeho družka na tom není o moc lépe,“ řekl Blesk.cz Novotný na svou obhajobu s tím, že si za svým názorem pevně stojí.

U soudu, který proběhl v úterý, ho podpořil další odpůrce Ortelu Radek Banga. Píseň Mešita je jedním z hlavních důvodů, proč jsem proti skupině Ortel veřejně vystoupil. Její text vykresluje muslimy, tedy asi miliardu lidí, jako teroristy. S tím nemůžu souhlasit,“ řekl na úvod Banga ve své výpovědi. 

„Kdyby si to na videu zpívali rodiče, tak bych proti tomu nic neměl. Ať si to zpívají. Je to jejich věc, že mají rádi skupinu Ortel. Ale to, že tam zpívá i malé dítě, podle mě v pořádku není. Říkám to jako člověk, který už osm let chodí po základních školách jako preventista. Osmiletý kluk si nemůže na takto komplikovanou věc udělat názor. Skupina Ortel je extrém, i podle odborníků,“ dodal v síni zpěvák.

Navíc soudu připomněl, že lídr kapely Tomáš Ortel byl v minulosti členem neonacistické skupiny Conflict 88 a je spojován s ultrapravicí. Svěřil se také s vlastní zkušeností, kdy na protest proti nim odešel z předávání cen Český slavík, kterého kapela i samotný zpěvák získali. Soudkyně však rozsudek zatím nevynesla, další ujednání je odročeno na 10. května. Tam by měl padnout závěrečný rozsudek. 

 VIDEO: Dnes Ortel, zítra Hitler: Banga protestuje proti rasismu. „Proč se neozval i Koranteng?“

Video
délka: 01:54

Dnes Ortel, zítra Hitler: Banga protestuje proti rasismu. „Proč se neozval i Koranteng?“ David Turek, Jan Jedlička

Fotogalerie
13 fotografií