Slovenská i česká kinematografie před chvílí utrpěla nenahraditelnou ztrátu. Jeden z nejúžasnějších režisérů, jakých jsem kdy potkal, pán Juraj Herz, odešel do režisérského nebe. Nikdy na tebe nezapomenu, Juraji, děkuji, že jsem mohl s Tebou pracovat. Odpočívej v pokoji,“ napsal v neděli před půlnocí na Facebook slovenský herec Andrej Hryc.

Informaci ČTK potvrdil s odvoláním na Herzovu rodinu Daniel Maršalík z České televize. Zpráva se okamžitě začala šířit po sociálních sítích. Desítky lidí začaly projevovat svou soustrast. Mezi nimi například herec Jan Hrušínský nebo režisér Jiří Strach

Dílo Juraje Herze se řadí k československé nové vlně, mezi jeho nejznámější filmy patří filmová adaptace románu Ladislava Fukse Spalovač mrtvol. Ke známým Herzovým dílům patří také televizní film Sladké hry minulého léta, drama Petrolejové lampy, pohádka Panna a netvor nebo první český horor Upír z Feratu.

Video
délka: 04:15.28
Video se připravuje ...

Herz vzpomínal na natáčení Spalovače mrtvol: „Komparzisté se báli, abychom je nespálili“ Tomáš Polák

Herz byl autorem více než 25 celovečerních filmů, z nichž mnohé získaly ocenění na prestižních filmových festivalech. Před osmi lety dostal na filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. O rok dříve obdržel za své celoživotní dílo také ocenění Český lev.

Přežil koncetrák, k filmu se dostal jako samouk

Juraj Herz se narodil 4. září 1934 ve slovenském Kežmaroku. Jako židovský kluk prošel koncentračním táborem, prostředí Ravensbrücku ho inspirovalo v 80. letech k natočení dramatu Zastihla mě noc o osudu komunistky Jožky Jabůrkové.

VIDEO: Drsně upřímný Juraj Herz (+83): O slavné herečce řekl, že je pí*a! O které?

Video
délka: 00:56.88
Video se připravuje ...

Drsně upřímný Juraj Herz (+83): O slavné herečce řekl, že je pí*a! O které? DAVID TUREK, JAN BRUNCLÍK, JAROSLAV BOUDA

Vždy říkal, že hrůzu má rád a pohrává si s ní ve svých filmech. Jeho filmy zneklidňují, fascinují a děsí. Jako filmový režisér byl ale samouk, studoval fotografii na Umělecko-průmyslové škole v Bratislavě a poté režii a loutkoherectví na DAMU v Praze. Filmovému řemeslu se později v Praze učil od režisérů Zbyňka Brynycha a Jána Kadára. Předtím v letech 1960 a 1961 působil jako herec a režisér v pražském divadle Semafor. Od roku 1961 pracoval jako asistent režie a později i jako režisér v Praze na Barrandově.

Kromě zmíněných filmů patří k jeho dílům snímek z roku 1976 o manželské dvojici, která se musí vyrovnat s tragickou událostí - Den pro mou lásku. Známá je jeho pohádka Deváté srdce, komedie Buldoci a třešně, méně už bizarní snímek Straka v hrsti s hudbou Pražského výběru.

Video
délka: 02:20.56
Video se připravuje ...

Trailer: Habermannův mlýn Youtube

Fotogalerie
22 fotografií