16. říjen 2019
Svátek slaví Havel, zítra Hedvika

70 věcí, které (ne)víte o Hanzlíkovi: Sympaťák i neruda dnes slaví kulatiny

/
 • Jaromír Hanzlík slaví 70!
  16. února 2018 ● 10:15

  Do klubu sedmdesátníků po Janě Preissové vstupuje také Jaromír Hanzlík. Má za sebou velmi pestrý soukromý i herecký život. Přečtěte si o něm 70 věcí, které jste možná nevěděli.

 • 1.

  1–5

  - Narodil se v Českém Těšíně, ačkoliv jeho rodiče pocházeli z Prahy. Otec František Hanzlík (†80) byl totiž zrovna v angažmá v těšínském divadle jako mladokomik v operetě.

  Jaromír Hanzlík s otcem

  - Díky tomu, že se narodil v Těšíně, mu radnice před lety darovala symbolický klíč od města.

  - Jako malý miloval tramvaje, u kterých se naskakovalo a vyskakovalo za jízdy.

  - Jeho idolem v dětství byl herec Gérard Philipe (†36). „Když jsem viděl Fanfána Tulipána, kde hrál s Ginou Lollobrigidou, což byla krásná ženská, chtěl jsem být Fanfán Tulipán,“ vzpomínal.

  - Hercovi rodiče se rozvedli, když mu byly čtyři roky. Poté vyrůstal spíše s tatínkem.

 • 2.

  6–10

  - Otec na začátku 50. let odešel z komunistické strany, kam ho zapsali bez jeho vědomí. Následně musel odejít z kladenské operety. Založil pak kabaret U Tomáše.

  - Maminka, která zemřela v roce 2002, pracovala jako asistentka režie v Čs. televizi. Díky ní se stal už jako malý hercem, jelikož ho často obsazovala do komparzu.

  - Z prvního manželství se zdravotní sestrou Jarkou má syna Davida. Ten se narodil v roce 1969, letos mu bude 49 let.

  - Jarku přebral Václavu Neckářovi (74). Když jednou odjel na dlouhé turné, svěřil ji právě Jaromírovi, aby mu ji »pohlídal«. Byla z toho svatba a dítě!

  - Se synem se na konci 90. let rozhádal kvůli jeho dluhům z podnikání. Chtěl po něm balík peněz za pronájem prostor, ve kterých David provozoval restauraci. Dům přitom herci patřil!

  Pátrání po rodinných kořenech sblížilo Jaromíra Hanzlíka se synem!

 • 3.

  11–15

  - Synovi se za své chování v době, kdy měl finanční problémy, po deseti letech omluvil.

  - Otec mu zemřel na chalupě v brdských lesích, před očima své poslední přítelkyně Vlasty v roce 1995. U táboráku s ní plánoval svatbu, po chvíli zemřel.

  - Sestra Jaromírova dědečka Růžena (†79) byla herečkou a zamilovala se do tehdy slavného cyklisty Jindřicha Vodílka. Přebrala ho legendární pěvkyni Emě Destinnové (†51).

  - Dědeček z otcovy strany se jednou opil v pražských Nuslích, usnul na lavičce a zatkli ho strážníci!

  - Babičku z tatínkovy strany Jaromír nepoznal. Zemřela ve 24 letech na tuberkulózu. Hanzlíkovu otci byly dva roky.

  Herec Hanzlík u hrobu své babičky

 • 4.

  16–20

  - V současnosti herec žije v Praze s přítelkyní Lenkou. Spekuluje se, že si ji nedávno vzal za ženu. To ale odmítá komentovat.

  Jaromír Hanzlík s partnerkou Lenkou: Ležérní elegance společenských večerů

  - Hanzlíkova partnerka má v Praze krámek s čaji a vonnými bylinami.

  - Když se po odchodu do Švýcarska seznámil se svou tehdejší partnerkou Danou Maurhoferovou, nevěděla, kdo je. Musel jí pustit své filmy, aby zjistila, s kým má tu čest.

  - Manželstvím s Danou Hanzlík vyženil dvě dcery! Svazek ale netrval dlouho a skončil rozvodem.

  - V roce 2001 koupil byt v centru Prahy v Opatovické ulici za 574 848 korun. Dnes má byty tři.

 • 5.

  21–25

  - Během svého života měl řadu partnerek. Mezi ty nejslavnější patří Jana Brejchová (78), kterou přebral kolegovi Vlastimilu Brodskému (†81).

  - Do Brejchové se zamiloval během natáčení muzikálu Noc na Karlštejně (1973). 

  - S Janou Brejchovou jezdil celá 80. léta až do revoluce po zájezdech. „Chtěl jsem, aby hrála divadlo, ale pak přišly politické změny,“ vzpomíná.

  - Po rozchodu Brejchové s Brodským vychovával jejich dceru Terezu Brodskou (49). Té bylo v té době 13 let a Hanzlíka nemohla vystát.

  - Brodská říkala Hanzlíkovi »macech«. Jednou jí prý dal podepsat papír, na kterém stálo: „Já, Tereza Brodská, slibuji, že ode dneška budu zhasínat v koupelně, i když ji opustím jen na tři minuty.“

  Hanzlík „macech“ s Terezou Brodskou

 • 6.

  26–30

  - Jaromír o Tereze vyprávěl historku: „Upadl jí u stolu namazaný krajíc chleba a ona čekala, až ho někdo zvedne!“ Tereza k tomu prohlásila: „Kecá!“

  Hanzlík „macech“ s Terezou Brodskou

  - Dlouhá léta se soudil o dům na Malé Straně. Podle smlouvy z roku 1961 totiž patřil Aleně Sobkové a Evě Baccariové. Ženy ale emigrovaly a nemovitost propadla státu. Hanzlík, jemuž v té době patřila šestnáctina domu, ho odkoupil a zrekonstruoval.

  Dům na Tržišti, o který se Hanzlík soudil a kde bydlel s Brejchovou.

  - Původní majitelky se sice do vlasti nevrátily, ale soudily se z Francie o patnáct šestnáctin, které jim podle jejich názoru patřily. Obvodní soud pro Prahu 1 ale v roce 1996 potvrdil, že jediným vlastníkem domu je Hanzlík.

  - Chalupu, přesněji řečeno rodinnou vilku, má herec v Nespekách u řeky Sázavy. 

  Jaromír Hanzlík vlastní také vilku u řeky Sázavy.

  - Mezi jeho velké přátele patří psychiatr Jan Cimický (69), se kterým se pravidelně setkává.

  Jaromír Hanzlík s Janem Cimickým

 • 7.

  31–35

  - V 90. letech jezdil za Cimickým na akupunkturu do léčebny v Bohnicích. Během jedné terapie přišla do ordinace exkurze, před níž Hanzlík sehrál psychicky nemocného pacienta.

  - Vůbec první rozhovor ve své herecké kariéře dal týdeníku Student. Od té doby se dají rozhovory spočítat na prstech jedné ruky.

  - Od roku 1997 moderoval v České televizi pořad Úsměvy, který převzal po Zdeňku Svěrákovi (81). Celkem natočil přes 500 dílů. 

  Jaromír Hanzlík se Zdeňkem Svěrákem

  - Během práce na Úsměvech zažil nevídanou věc – hosté se mu hlásili sami a neměl o ně nikdy nouzi!

  - Ve filmu Slasti Otce vlasti (1969) se poprvé setkal s Danielou Kolářovou (71). V následujících letech pak tvořili oblíbený herecký pár, např. ve filmu Léto s kovbojem nebo muzikálu Noc na Karlštejně.

 • 8.

  36–40

  - Mnoho kolegů si myslelo, že Hanzlík a Kolářová spolu měli poměr. To ale oba vyvracejí!

  - Když v roce 1974 natáčel dnes už kultovní film Jak utopit doktora Mráčka, zemřel mu v náručí kolega Jan Libíček (†43), který byl vážně nemocný.

  - Během natáčení Jak utopit doktora Mráčka se Hanzlíkovi udělalo zle na patologii. „Byl jsem prvně v životě v márnici. Já jsem hodně citlivý na pachy a tohle bylo hodně silné. Brr, ten nasládlý pach!“

  Jak utopit doktora Mráčka

  - Nebál se nikdy otevřeně říkat, že plat z divadla herce neuživí! „To je tak na činži. Tak to bylo dřív a dnes to není určitě lepší,“ znějí jeho slova.

  - Vůbec poprvé stanul před kamerou ještě v živém vysílání z pražské Měšťanské besedy. „Jmenovalo se to snad Duchcovský viadukt, bylo to o nějaké dělnické stávce. Četníci měli zaútočit na dělníky a já jsem tam hrál dítě, které přibíhá a křičí: Četníci jdou, četníci jdou! To byla má první slova před kamerou,“ vzpomínal Hanzlík.

 • 9.

  41–45

  - První celovečerní roli dostal ve filmu Taková loď, psal se rok 1961 a bylo mu 13 let. Ztvárnil zlého pio
nýra. „A to mě hrozně potěšilo, protože mě v civilním životě do Pionýra nevzali, protože jsem zlobil,“ vzpomínal herec.

  - V roce 1966 složil úspěšně přijímací zkoušky na DAMU, ale místo do školy nastoupil přímo do Divadla na Vinohradech. Bylo mu 18 let. Brzy se uchytil jako představitel výrazných rolí a stejně se mu dařilo i ve filmu.

  - Do vinohradského divadla se dostal na doporučení Jiřiny Jiráskové (†81) a Jiřího Pleskota (†75). „Hráli mi ve filmu Bloudění rodiče a novému řediteli Františku Pavlíčkovi řekli, že znají takového docela šikovného kluka, ať se na něj podívá. To mi úplně změnilo život,“ vzpomíná Hanzlík.

  Jiřina Jirásková a Jaromír Hanzlík

  - Tím, že nešel na DAMU, měl ve smlouvě s vinohradským divadlem, že mu školu nahradí kolegové. „V první smlouvě mám napsané, že se o moje vzdělání budou starat pánové Pleskot, Racek a Kopecký. Moje univerzity tak probíhaly velmi pikantním způsobem,“ řekl Jaromír.

  - Po revoluci prodělal pracovní vyhoření a na konci divadelní sezony v roce 1992 se rozhodl z divadla odejít. „Napsal jsem na nějaký papír, že dávám výpověď. A Jiřinka Jirásková, jak byla taková zhrzená, to podepsala. Odešel jsem v domnění, že je to na jednu sezonu. Byl to rok, byly to dva roky a dnes je to moc let,“ vzpomíná.

 • 10.

  46–50

  - Po odchodu z vinohradského divadla odešel do švýcarského Bernu, kde pak 15 let žil a také podnikal. 

  - Kritikům, kteří se obouvali do jeho odchodu do zahraničí, vždy vzkazoval: „Walda Matuška říkal, že je Čech, který má chalupu na Floridě. A já jsem měl také takový druhý domov.“

  Waldemar Matuška

  - Do divadla by se dnes už vrátit nechtěl! „Dnes se to dělá trochu lehčí rukou. Druhá věc je, že bych si asi nerozuměl s režiséry. Mým guru byl režisér Jaroslav Dudek, a ten když odešel, odešla s ním má půlka,“ vysvětlil.

  - Po pauze z 90. let se poprvé před kamerou objevil v roce 2002 ve filmu Svědek. V něm si zahrál bezdomovce a sklidil pozitivní ohlasy kritiky.

  - Naposledy se objevil v roli černokněžníka v televizním filmu Pravý rytíř v roce 2016.

 • 11.

  51–55

  - Nerad se na sebe dívá ve starších filmech! „Je to minulost,“ říkal o nich. 

  - Doma má velkou sbírku videokazet se svými filmy.

  - Je velkým kritikem televize Nova. „Vadí mi, nebo spíš mě šokuje, že hlavně na vesnicích lidi ráno vstanou a pustí si Novu. Ne televizi. Ale rovnou Novu. A čekají, že je bude celý den bavit,“ prohlásil.

  S Kateřinou Brožovou natáčeli Pojišťovnu štěstí.

  - Ač prý nesnese komerční televize, zahrál si před lety v tehdy populárním seriálu Pojišťovna štěstí, v němž ztvárnil právníka Krásu, který se zamiloval do Kateřiny Brožové (50).

  - Producenti Pojišťovny štěstí nechali Hanzlíkovu postavu zemřít proto, že měl herec čím dál větší finanční nároky. Údajně požadoval až 50 tisíc za natáčecí den.

 • 12.

  56–60

  - V roce 2013 odmítal točit pokračování seriálu Sanitka. Nakonec ho režisér Filip Renč (52) přesvědčil, aby opět ztvárnil doktora Janderu.

  Hanzlík v pokračování Sanitky

  - Když se vrátil ze Švýcarska do Prahy, nebál se kritizovat lidi na ulici. Vadilo mu, že je v metropoli nepořádek, a tak okřikoval třeba kuřáky, kteří házeli nedopalky na zem!

  - Původně měl hrát fešáckého doktora v seriálu Návštěvníci. Jelikož ale v té době žil s Brejchovou a režisér se obával třenic s Brodským, nakonec ho ztvárnil Jiří Datel Novotný (73).

  - Svým krajanům vyčítá, že jsou politickým národem a neustále řeší prezidenta, premiéry a další státní úředníky!

  - Odmítá říct, co ho v posledních letech, kromě důchodu, živí. „Nic vám do toho není,“ odpovídá většinou novinářům.

 • 13.

  61–65

  - Velmi často kritizuje porevoluční vývoj. „Svoboda s sebou přinesla příležitost i pro ty, kteří nemají co říci a místo zápalu a vášně se vyznačují agresí,“ řekl.

  - Na kolegu Josefa Vinkláře (†76) prozradil, že mu často kvůli rolím padouchů nechtěli prodávat cigarety.

  Josef Vinklář

  - Velmi stál o roli v seriálu Třicet případů majora Zemana, dokonce si o ni řekl v divadelním klubu režisérovi Jiřímu Sequensovi (†85). Ten ho ale odmítl!

  - Odsuzuje moderní technologie a sociální sítě, mobilní telefon ale používá.

  - Kritizuje současnou mládež, hlavně za to, jak se obléká.

 • 14.

  66–70

  - Nikdy se nepovažoval za idol a nerozuměl prý tomu, proč po něm ženy tolik šílely.

  - Tvrdí, že ho štve neustálá přetvářka, které se dopouští. „Pořád dělám, že jsem takový ten sympatický, i když to moje pravé já je úplně někde jinde,“ prohlásil v narozeninovém rozhovoru pro ČTK.

  - Aleš Cibulka (40) ho k jeho životnímu jubileu uvedl do »síně Slámy«, která je připomínkou zakladatele rozhlasové talkshow Tobogan, moderátora Tomáše Slámy (†64).

  Bývalý moderátor Aleš Cibulka

  - Herec neumí vařit! Rád snídá jogurty se lžičkou chia semínek. Do zdravého životního stylu patří i to, že přestal kouřit. Nekuřákem už je 23 let.

  - Nerad jezdí autem, proto po Praze většinou chodí pěšky.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 15

Ewwa: Celý život, se Hanzlík tváří, jako neviňátko, je hodně zlej, křivej a o syna se nestaral nikdy, on už je takovej hajzl!

(06. 06. 2018 20:47)

plebejec: Socialistický kýč s kapitalistickým obsazením? Vžďyť Hajzlík i tá vyschlá Čuza jsou vzoroví sluníčkoví socializmfóbové!

(16. 02. 2018 15:34)

iFender: ....a jeste kolikrat chodi denne na velkou?Pokud mozno presne!

(16. 02. 2018 15:19)

jardavozembouch: jako herec mozna dobry, ale jako clovek pry nesnasenlivy arogantni paprika.

(16. 02. 2018 13:08)

tenerife: Naprosto s Vámi souhlasím,jak se říká do puntíku. Miluji film Léto s kovbojem,to si nikdy nenechám ujít.

(16. 02. 2018 12:47)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy