„Nebylo to na nic. Šíření rakoviny se zastavilo a zatím nemusím na operaci. Třetina nádoru na jedné hlasivce zmizela,“ radoval se o Vánocích Pomeje, který předtím 42 dní držel přísný půst. Ovšem podle ředitelky onkologického centra Arcus Jany Koželské nemusela rakovina ustoupit právě kvůli svérázné metodě.

„Těch vlivů tam může být víc, to se nedá takto odhadnout. Možná tam funguje i placebo,“ uvedla pro Expres.cz Koželská s tím, že k alternativním metodám se obvykle uchylují pacienti, kteří si nemohou z finančních důvodů dovolit léčbu moderní. Jiní pacienti kombinují obě cesty a leckdy lékařům ani neprozradí, co dalšího zkouší.

A pokud by se nemoc zastavila skutečně kvůli hladovce, jednalo by se podle ní jen o dočasný stav. „Dle zkušeností lékařů nám na seminářích pro pacienty bylo opakovaně sděleno, že dochází pouze k dočasnému zlepšení,“ prozradila. „Problém je v tom, že když se pak vrátíte k normální stravě, tak o to rychleji nádor zpět vyroste. Může se radikálně snížit imunita a pacient je ohrožen na životě,“ vysvětlovala.

A podle posledního vývoje ve stavu známého herce a dabéra se nemýlila. „Jirka se hladovkou rakoviny nezbavil! Navíc bojuje se zápalem plic a je hospitalizován třetím dnem ve špitále,“ napsala totiž v pátek na sociální síť Jiřího manželka Andrea. Přitom právě zápal plic by ho v jeho současném stavu mohl skutečně ohrozit na životě.

VIDEO: Pomeje během hladovky: Rapidní úbytek váhy!

Video
délka: 02:48.34

Pomeje – 4. den hladovky kvůli rakovině! Rapidní úbytek váhy! Facebook

„Breussova metoda není nic nového. Už před lety zesnulý nestor české onkologie Zdeněk Dienstbier odrazoval pacienty před hladovkou,“ doplnila také šéfka onkologického centra, která se bála, aby se po vzoru Pomejeho nerozhodli stejným způsobem léčit i další nemocní. Ostatně i český hlas Jeana-Clauda van Damma (57) viděl svůj vzor v panu Stanislavu Dvořákovi, který kdysi porazil rakovinu a podle svých slov za to vděčí právě hladovce.

Jenže Koželská nemá se zázraky tohoto typu zkušenosti. „Za 31 let jsem se setkala pouze s jedním pacientem, který úspěšně podstoupil Breussovu metodu, ale nebyla to v jeho případě pouze tato metoda,“ dodala pro Expres.cz žena, která sama kdysi onemocněla rakovinou prsu.

VIDEO: Takhle ničí Pomejemu rakovinu! Ozařování probíhá na dětské onkologii!

Video
délka: 00:26.07

Takhle ničí Pomejemu rakovinu! Ozařování probíhá na dětské onkologii! Dan Černovský

Fotogalerie
62 fotografií