30. březen 2020
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido

Příběh kapely Chinaski: 10 věcí, které jste o nich (ne)věděli!

/
 • Chinaski, zleva: Štěpán Škoch (saxofon), Petr Kužvart (trubka a perkuse), Ondřej Škoch (basová kytara), Michal Malátný (zpěv a kytara), Ota Petřina (bicí), František Táborský (kytara)
  22. listopadu 2017 ● 06:15

  Mnohé šokovala zpráva, že se kapela Chinaski rozpadá. Ze současné sestavy zbydou příští rok jen dva členové a ostatní čtyři prý budou vyměněni! Fanoušci se bouří a mluví o definitivním konci skupiny, která už léta patří mezi stálice české populární scény. Jaký je ale vlastně příběh Chinaski a co všechno jste o nich možná nevěděli?

 • 1.

  Vznik kapely

  U zrození kapely stáli jen dva spolužáci ze základní školy, bubeník Pavel Grohman (†38) a zpěvák Michal Novotný (47), který začal později vystupovat pod pseudonymem Michal Malátný.

   

  V roce 1987 založili kapelu pod názvem Starý hrady, z čehož posléze vzniklo Starý hadry. V revolučním roce 1989 se připojili dva Michalovi spolužáci z DAMU, Jiří Seydler (48) a herec Petr Rajchert (49), který po boku Malátného v kapele zpíval a též hrál na saxofon.

  Petr Rajchert

 • 2.

  Co znamená název?

  Přejmenování na nám tak dobře známé Chinaski přišlo teprve v roce 1994. Název vznikl podle literárního alter ega spisovatele Charlese Bukowského jménem Henry Chinaski.

   

  „Název jsme vybírali ve dvaceti, kdy jsme trávili většinu času ve zkušebně. Částečně jsme tam i bydleli a bylo to divoké období. Henry Chinaski nám v té době byl blízký,“ vzpomínal pro Novinky.cz Malátný. „Námětem většiny jeho příběhů jsou holky a alkohol. Ale také v nich narazíte na pasáž, která je dojemná a lyrická. Snažil se najít krásu, a my to cítíme stejně. 

  Michal Malátný

   

 • 3.

  První úspěchy

  Svou debutovou desku (Chinaski) kapela vydala v roce 1995 a ve stejném roce se dočkala i prvního videoklipu k písni Pojď si lehnout. Režíroval ho Jan Hřebejk (50). Dlouho na sebe nenechalo čekat druhé album, které pod názvem Dlouhej kouř vtrhlo v roce 1997 na hudební scénu a už o rok později za něj Chinaski obdrželi zlatou desku za 27 tisíc prodaných alb. Stejnojmenná písnička se stala obrovským hitem a dlouhou dobu patřila k nejhranějším skladbám v rádiích.

   

  Petr Rajchert a Michal Malátný v klipu Pojď si lehnout kapely Chinaski

 • 4.

  Změny v sestavě

  V září 1999 se ke kapele přidává další člen. Je jím trumpetista Martin Kulhavý alias Ježek, který působil také ve skupině Švihadlo. V lednu 2000 pak pro změnu odchází Petr Rajchert.

   

  Údajně z osobních důvodů, nepodařilo se mu skloubit herectví, hudbu a rodinný život. Saxofon prý okamžitě prodal. „A už jsem na něj nikdy v životě nesáhl, uvedl loni pro Týden s tím, že Chinaski od té doby ani neposlouchá. „Už mi to nic moc neříká, vysvětloval.

   

  V dalších letech pak přišly i další změny a ve skupině se střídala řada hudebníků. Kytaristu Roberta Jínu nahradil v roce 1996 František Táborský. Baskytaristů zde působilo hned několik, kromě Seydlera také Adam Stivín, Marcela Chmelířová a nakonec Ondřej Škoch.

  Chinaski v roce 2000

 • 5.

  Smrt bubeníka

  V roce 2008 se stal jediným zbylým zakládajícím členem frontman Malátný. Důvodem ale tehdy nebyly žádné rozpory, ale bohužel velmi tragická událost, která skupinu značně zasáhla. 25. července se bubeník Pavel Grohman vyboural na motorce a následně podlehl těžkým zraněním. Podle kolegů z kapely drsňák k sobě i k ostatním, který neuznával, že něco nejde.

   

  Zůstaly po něm dvě děti. „Naší jedinou starostí teď je pomoci Pavlově rodině, manželce a dětem,“ uvedli tehdy v prohlášení Chinaski a zrušili veškeré koncerty. Nakonec se jim ale přece jen podařilo vstát z popela a na konci srpna dokonce oznámili turné. Za bicí se tehdy posadil David Koller (57), ovšem stálým bubeníkem se posléze stal Marpo, vlastním jménem Otakar Petřina mladší.

  Pavel Grohman psal před svou smrtí pro kapelu texty
 • 6.

  Tajemství velkého hitu

  Když se řekne Chinaski, každý z nás si asi vybaví jinou písničku. Hitů měli totiž hned několik. Ať už písničku Klára, u níž Malátný nejprve vymyslel jen sloku a zbytek mu vytanul v hlavě až na mejdanu u jeho bráchy, kde měl kytaru naladěnou o půl tónu výš. 

   

  Ve své době pak byla značně populární také píseň Tabáček. Již měsíc od vydání v roce 2005 se stala nejhranější písní v českém éteru. Ovšem řada lidí tehdy Chinaski kritizovala, jelikož měla za to, že text propaguje cigarety a píseň vznikla na objednávku od známé tabákové firmy. To ovšem Malátný vyvrátil.

   

  Text měl dle jeho slov na starosti právě zesnulý člen Pavel Grohman. „Tenhle text napsal sám o sobě – on byl hyperaktivní blázen, docela často to s prací přeháněl, takže není divu, že tu a tam zatoužil hodit si nohy na stůl, vyprávěl Lidovým novinám Michal.

  Michal Malátný v klipu písničky Tabáček

 • 7.

  Slavík a Gott

  Chinaski si za dobu své působení odnesli i řadu cen v čele s Cenou Akademie populární hudby. Anděla získali hned několikrát, v roce 2003 v kategorii píseň roku s hitem 1970, několikrát se stali také skupinou roku.

   

  Úspěchy slavili i v anketě Český slavík. Poprvé se dočkali stříbrného místa v roce 2004, o rok později už byli dokonce první. Poté se propadli na třetí post a od té doby se pravidelně umisťují buď na bronzové, či stříbrné příčce, jedinou výjimkou tvoří rok 2015, kdy se jim dostalo jen pomyslné bramborové medaile a přeskočily je kromě Kabátů i skupiny Ortel a Kryštof.

   

  Sám Malátný v kategorii zpěvák neměl tolik štěstí a umisťoval se okolo dvacátého místa. To ale Chinaski nezastavilo a se stálicí první příčky Karlem Gottem (78) nazpívali společnou píseň. Mistr se také stal v roce 2013 kmotrem jejich knihy Chinaski poprvé.

  Mistr se stal kmotrem knihy Chinaski

 • 8.

  Zahraniční album a pokus o světový rekord

  Poslední album s příznačným názvem ‚Není nám do pláče‘ vznikalo dost netradiční cestou. Jednotlivé písničky kapela nahrávala na různých místech po světě. První část v Austrálii, další songy pak na Novém Zélandu, v Anglii a Americe. „Bylo to sice finančně i časově náročné, ale mě osobně to bavilo,“ prozradil v rozhovoru pro Novinky.cz Táborský s tím, že nápad vznikl spontánně.

   

  Kapela měla naplánované koncerty v zahraničí a dopředu věděla o týdnu volna v Austrálii. Proto se rozhodli tento čas věnovat přípravě alba a posléze postupovali podobně při cestě do Londýna, kde si dopředu zamluvili studio. Poslední dodělávky pak proběhly v novozélandském Aucklandu, kde přišla další inspirace. Kapela se zde totiž seznámila s Frankem Tomasem Graplem juniorem, jehož otec byl Čech a maminka Maorka. Nejenže ho poprosili, aby jim na začátek alba nahrál odpočítávání v maorštině, ale právě on je přivedl na bláznivý nápad.

   

  Naučil je totiž hromadný maorský tanec haka. „Později nám sdělil, že Haku v jeden moment tančilo nejvíce osm tisíc lidí, jak stojí v Guinnessově knize rekordů. Napadlo ho, že při posledním koncertu turné v pražské O2 areně bude v hale více než deset tisíc lidí a že bychom mohli společně rekord překonat,“ popisoval Novinkám Malátný. Během megakoncertu, který proběhl 16. listopadu, se opravdu pokusili tento rekord zdolat. Zda se jim to podařilo, ale zatím není jasné.

  Kapela Chinaski v pražské O2 areně.
   
 • 9.

  Rozpad kapely

  Chinaski mají teď ostatně asi dost jiných starostí, než počítat, kolik jejich fanoušků, si s nimi na koncertě zatančilo. Jen tři dny po tomto vystoupení totiž Michal Malátný spolu s kytaristou Františkem Táborským oznámili, že se kapela rozpadá.

   

  VIDEO: Emma Smetana urazila kapelu Chinaski. S Malátným si to ještě vyříkáme! 

  Video
  délka: 02:57.75

  Emma Smetana o válce s Chinaski: S Malátným si to ještě vyříkáme! David Turek, Jan Brunclík

  Od ledna příštího roku prý odcházejí hned čtyři členové - trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán Škoch, baskytarista Ondřej Škoch a bubeník Ota Petřina. „Jen jsme si uvědomili, že teď potřebujeme kapelu dělat jinak, a chceme to zkusit zažít ještě jednou s novými lidmi, uvedli v prohlášení na Facebooku.

  Své fanoušky tím ale dost namíchli. Ti jim vyčítají, že raději nezaloží nový projekt a dál se přiživují na slavném jméně. „Ačkoliv jste v kapele nejdéle, tak si nemyslím, že Chinaski byste byli vy dva,“ vyjádřila se jedna z fanynek.

   

  Fanoušci kapely Chinaski jsou rozčílení.

 • 10.

  Začátek konce?

  Jedním z členů, kteří už dále nebudou součástí Chinaski, je i rapper Marpo alias Ota Petřina. Přitom jeho maminka Hana Petřinová je již dlouhou dobu součástí týmu, který za kapelou stojí. Znamená to, že i ona se teď stáhne a spolupráce skončí?

  Ostatně mezi fanoušky se proslýchá, že už dávno nemá všechno pod palcem tak jako dříve, kdy byla manažerkou kapely. Vždyť její agentura už na webu v kolonce Koho zastupujeme kapelu uvedenou nemá. Přitom ještě přede dvěma roky bylo vše jinak.

  „Dnes má narozeniny naše managerka, jak říkáme, naše druhá máma, Hanka Petřinová, psali kluci z kapely v roce 2015 na Facebook a ženě tehdy popřáli přímo na jevišti během jednoho z koncertů. I letos jí v její slavný den věnovali status, ovšem tentokráte ji označili jen jako za jednu z „hvězdného týmu“.

  Někdejší manažerka Hana Petřinová
   

   

  Fotogalerie
  46 fotografií

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

ppadys: Ty sračky které hrají,se nedají poslouchat.

(22. 11. 2017 17:19)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy