Vše začalo klíštětem zakousnutým do lýtka. „Jenže jsem na to kašlal, potom se mi udělalo blbě a doktoři zjistili, že je to borelióza,“ vzpomíná představitel princova společníka Kamila z pohádky Tři oříšky pro Popelku s tím, že mu tehdy lékaři dali antibiotika.

„Ale už asi pozdě, proto se to vrátilo,“ myslí si Jandák, kterého celá léta netrápily žádné potíže. Teprve po 17 letech se nemoc znovu ozvala. Přepadla ho velká únava a rozbolely ho klouby. „Chodil jsem od doktora k doktorovi a všichni mi říkali: Vždyť jste zdravý!“ popisoval herec.

Nikdo nevěděl, co mu vlastně je, ale nakonec všechno rozčísla jeho žena. Zeptala se ho, zda lékařům řekl o své někdejší borelióze. „To víte, že ne, zapomněl jsem na to,“ drbal si hlavu představitel kapitána Matky z Tankového praporu.

„Když jsem jim to řekl, odebrali mi na ni okamžitě krev a řekli, že ji mám jak prase.“ Hned proto začal užívat antibiotika. „Teď jsem je dobral, ale vůbec se neví, jestli jsem ji zahubil. To se pozná až za měsíc,“ dodal Jandák. Výsledek mu objasní až výsledky krevních testů.

Lymská borelióza

Je onemocnění postihující kůži, nervovou soustavu, klouby a srdce. Původcem onemocnění je spirálovitě stočená pohyblivá bakterie borelie, která se v přírodě vyskytuje u malých savců a lesní zvěře. Jejím přenašečem na člověka je klíště obecné. K nákaze dojde buď přisátím infikovaného klíštěte, nebo vškrabáním jeho výkalů či kousků rozdrceného těla.

VIDEO: Jandák na sjezdu ČSSD zhodnotil politickou situaci a předpověděl výsledky voleb.

Video
délka: 02:09

Jandák na sjezdu ČSSD: Volby vyhraje Babiš, nemáme na něj. A komunisty nechci! 

Fotogalerie
33 fotografií