Skořepová, která v Národním divadle působila téměř 70 let, zemřela na celkové selhání organismu – stáří. Poslední měsíce byla upoutána na lůžko LDN ve FN Motol a den ode dne chřadla fyzicky i psychicky. Před smrtí už neviděla a paměť neměla téměř žádnou.

„Měl jsem ji moc rád, ale tomuhle říkám vysvobození. Pokud vím, tak ona sama chtěla už odejít a těšila se na to, že se setká s babičkou. Díky ní získala tak obrovskou lásku k přírodě, kterou žila,“ řekl v pondělí Blesku režisér Chalupářů František Filip, který na Štěpána slavil 86. narozeniny.

„Život každého je limitován, nějak mě ale všichni předbíhají. Luba mi bude moc chybět,“ řekl smutně režisér. Se Skořepovou se znal pětašedesát let. Začínal s ní kariéru. „Když jsem dodělal FAMU, hned jsem nastoupil do ČT do pořadu Vysílání pro děti a mládež a v něm se pořád motala Luba,“ popisoval režisér.

Když dostal scénář k Chalupářům, v obsazení Aranky, která pracuje v kuřecí líhni, se vůbec nerozmýšlel. „Naprosto přesně jsem věděl, že s Otto Lackovičem budou tvořit geniální pár. Luba totiž, tak jako mnoho dalších herců, vystudovala CAMU, tedy cikánskou AMU,“ usmíval se režisér.

Podle Filipa byla Skořepová excelentní herečka, která dokázala zahrát naprosto všechno. „Snad jenom Hamleta bych jí nesvěřil. Byla obrovsky disciplinovaná, pracovitá, skromná. Všechno zahrála napoprvé,“ popisuje Filip, který herečku s radostí do svých seriálů a filmů obsazoval celý život.

Video
délka: 01:34
1080p 720p 480p 360p 240p

Zemřela Luba Skořepová (†93): Naposledy před kamerou vzpomínala na Chalupáře Petr Macek, Petr Soukup

„A byla to Luba, která mě poprosila, abych s ní udělal medailon. To se točilo u ní doma a byl to pro mne opravdu zážitek,“ netajil Filip. Dozvěděl se i to, že se Luba od roku 1977, co se točili Chalupáři, netkla kuřete. Viděla, co se s kuřaty hned po vylíhnutí děje a jak slabí jedinci putují rovnou do fašírky. „Měla z toho trauma a tajila mi to celá léta,“ podotkl ještě dnes udiveně Filip.

Skořepovou v LDN často navštěvovala Simona Stašová (61), David Prachař (57) a potom synovec a prasynovec Julien s rodinou.

Kde také hrála?

Ve filmu se uchytila stejně rychle jako v divadle. Roli pekařovy ženy ztvárnila ve filmu Němá barikáda z roku 1949. V 50. a 60. letech se objevovala ve vedlejších rolích, ale ve významných filmech jako Vyšší princip.

Zahrála si i v mnoha seriálech: Sňatky z rozumu, Náměstíčko nebo Náves. Vryla se nám do paměti ve filmech Já už budu hodný, dědečku!, Čarovné dědictví, Dobré světlo, Příliš hlučná samota či Cesta z města.

Fotogalerie
34 fotografií