Před několika lety byla Přemkovi Černíkovi, po dlouhých vyšetřeních a nepochopitelnému přístupu ze strany lékařů, kteří ho měli za hypochondra, diagnostikována lymská borelióza. „Je to jako když prosíte o pomoc z legrace tak často, až vám nikdo neuvěří, když opravdu padnete na dno. Teď jsem sám se svou noční můrou a nemohu k sobě nikoho pustit. Jak přišla, tak odejde,“ napsal Přemek na svůj facebookový profil v březnu tohoto roku.

Boj s nemocí ho vyčerpával tak moc, až ho nakonec dohnal k tomu nejkrajnějšímu řešení. „S tím nejtěžším srdcem vás musím informovat, že nás včera ráno navždy opustil můj milovanej brácha Přemysl Černík. Vzdal svůj dlouhodobý boj s nemocí, o které se už asi nikdy nedozvíme, jestli byla psychická, neurologická nebo virová,“ oznámil všem přátelům a známým bratr Vítek.

Lékaři nemoc, která Přemka trápila, odhalili pozdě a její symptomy se rozjely na plné obrátky. Navíc podle některých lékařů měl Černík problém psychického původu, což on sám odmítal a snažil se před boreliózou varovat veřejnost. „Toto onemocnění ovlivní váš život v každém směru. Čím dřív s ním začnete bojovat, tím menší škody způsobí. Možná se mýlím a vše je jen v mé hlavě, ale to, bohužel, není pravděpodobné,“ napsal na Facebook. 

Co je lymská borelióza?

Lymská borelióza (též lymeská borelióza) je infekční onemocnění způsobené přinejmenším třemi druhy bakterie rodu Borrelia. Na člověka je přenesena kousnutím infikovaným klíštětem. Mezi počáteční příznaky patří zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická kruhovitá vyrážka. V případě neléčení nemoci zahrnují další symptomy klouby, srdce a centrální nervovou soustavu. Ve většině případů odezní infekce a její příznaky po léčbě antibiotiky, zejména pokud je nemoc podchycena v raném stádiu. Opožděná nebo nedostatečná léčba může vést k propuknutí mnohem vážnějších symptomů, které mohou omezovat funkčnost a být obtížně léčitelné.

Fotogalerie
4 fotografie