Neurolog Stránský o borelióze: Co stojí za prudkým nárůstem případů? A léčí se správně?
Už přes 1300 lidí se letos u nás nakazilo boreliózou. Klíšťata letos útočí nejvíc za posledních 11 let. Co může být hlavní příčinou? Jaké další nemoci tito parazité vůbec přenáší? Může jejich zakousnutí mít i fatální následky? A co očkování? Nejen na to v Epicentru odpovídal neurolog Martin Jan Stránský.
Borelióza, jedna z nemocí, které se děsí snad každý z nás poté, co chytne klíště. Příznaky jsou nespecifické, a to i ty počáteční i v dalších fází. Zejména se dostaví zvýšená teplota, únava, bolesti kloubů a hlavy. Určit diagnózu lymské boreliózy pacientovi s těmito příznaky není podle neurologa Martina Jana Stránského vůbec jednoduché. Vyžaduje dokonalou znalost vývoje onemocnění u daného pacienta i specifických detailů měření protilátek.
„Borelióza napadává víceméně tělo jako takové, dostane se do lymfatických žláz, může se dostat hlavně do nervového systému, do kloubního systému a do srdce,“ vysvětlil neurolog v Epicentru.
Až 28 % české populace má pozitivní protilátky
Proč počty nakažených tímto onemocněním letos tak raketově vzrostly, si Stránský vysvětluje nejen tím, že se těmto parazitů prostě dobře daří.
„Tady bych byl opatrný, poněvadž je to otázka, jak to nakažení se skutečně klinicky potvrdilo. Pokud se měřily jenom protilátky, jenom samy od sebe, tak ta osoba v žádném případě nemůže být považovaná za nakaženou. Poněvadž borelióza je velice zvláštní v tom, že ty protilátky jsou naprosto nespecifické, to znamená, že nesouvisí s tou nemocí, můžou souviset i s jinými nemocemi,“ podotkl Stránský s tím, že podle něj má až 28 % české populace pozitivní protilátky, aniž by o tom věděli.
„Ty protilátky samy můžou zůstat pozitivní celý život nebo tam vůbec nemusí být, takže léčí se nemoc a ne protilátky,“ vysvětluje Stránský s tím, že právě protilátky v těle se dají zjistit běžným testem.
Ani odborníci se neshodnou
Pokud chce člověk mít opravdovou jistotu, měl by test opakovat jiným testem. „Většinou se dělá ten první a pak se čeká a potvrdí tím druhým. Ale opakuji, vzhledem k tomu, co jsem řekl, ty protilátky v žádném případě nemůžou sloužit k tomu, aby diagnostikovaly nemoc, nebo aby diagnostikovaly jejich vyléčení. V tom se spousta odborníků bohužel mýlí,“ upozorňuje neurolog Stránský, podle kterého borelióza není běžná nemoc a vyžaduje sofistikovanější přístup.
„K nám doráží pacienti, kteří jsou buď většinou zbytečně přeléčení, anebo dostávají diagnózu boreliózy, kterou nikdy neměli. To samozřejmě ale neznamená, že není řada pacientů, kteří jsou úspěšně vyléčení. Ale i tak myslím si, že nejenom já, ale i mí kolegové tady v České republice jsme psali články o tom, kde jsme se snažili vysvětlit ten správný přístup, a to na základě naší zkušenosti, která ukazuje, že tato nemoc mnohokrát se léčí jinak, než se má, anebo se léčí tam, kde se nemá,“ uzavřel Stránský s tím, že správně neléčená borelióza může mít i fatální následky. Zároveň ale uvedl, že se sám, možná za pár dekád, nesetkal s případem úmrtí v souvislosti s touto diagnózou.
Co je o borelióze důležité vědět
Neexistuje žádný laboratorní test, který by jasně prokazoval délku trvání infekce, závažnost, prognózu či vyléčení LB. Nalezení protilátek LB není v žádném případě samo od sebe indikací „nevyléčené“ infekce. Opakované měření protilátek LB pro posuzování „aktivity“ LB nemá žádné praktické opodstatnění: léčí se pacient, nikoliv protilátky.
To je znepokojivé, klíšťata jsou lstiví malí tvorové. Kromě lymské boreliózy mohou přenášet i nemoci, jako je anaplasmóza a babezióza. Jejich kousnutí může být skutečně smrtelné, pokud se neléčí, a stále neexistuje účinná vakcína.