Navenek dokonalá rodina, ale opak byl pravdou! „Poměry v naší rodině mohu po dlouhou dobu označit za rozhárané. Otec s matkou a obráceně nemluvili kromě hádek, které byly na denním pořádku,“ popsala sestra Baarové Zorka ve výpovědi na policii 2. října 1945. Unikátní dokumenty přináší nová kniha Miroslava Graclíka a Ondřeje Suchého Lída Baarová stále fascinuje.

„Otec Lídě zpočátku vytýkal její způsob života, flámy, pití, muže, většinou ve formě dopisů, protože ji zřídka zastihl doma. Pokud byla v Praze, obývala skoro vždycky oddělenou polovinu vily,“ vypovídala dál Zorka.

Nejvíce neshod s rodiči měla kvůli milencům. Nejdřív byl otci trnem v oku německý filmový milovník Gustav Fröhlich. „Když si ho chtěla vzít a otec se rázně tomu opřel a upozornil ji, že by se stala Němkou, ve vzájemném vztahu vznikla úplná propast,“ svěřila se Zorka.

„Matka zpočátku stála při Lídě, ale když potom došlo ke známosti s ministrem propagandy Josephem Goebbelsem, docházelo také mezi nimi k bouřlivým výstupům, dokonce ke rvačkám v poslední době,“ zaznívá v protokolu o výslechu.

Po hereččině návratu z Německa do Československa se vztahy ještě dál přiostřily. „Napětí mezi otcem a Lídou vyvrcholilo někdy v létě 1943, kdy si chtěla pozvat do vily Franka, proti čemuž se otec rázně postavil s tím, že s takovým vrahem nebude pod jednou střechou!“ vypověděla na policii sestra Baarové.

Karl Hermann Frank (†48) byl totiž v té době říšským sekretářem Protektorátu Čechy a Morava. „Od té doby mám o Lídě názor, že je všeho schopná, tedy i udavačství,“ dodala s tím, že několik měsíců před koncem války nebydlela Baarová ani ve své vile na Hanspaulce, ale v hotelu Esplanade.

Tajné pokusy o sebevraždu

Než se psychicky labilní Zorka 24. března 1946 zabila skokem ze střechy vily na Hanspaulce, na život si zkoušela sáhnout už dvakrát. V srpnu 1945 si třeba podřezala žíly, dokonce je o tom úřední záznam, ve kterém se píše také o předchozí neúspěšné otravě.

Fotogalerie
13 fotografií