Polovina luxusní vily v Jevanech v hodnotě určené notářem 9 000 000 Kč i zbrojní arzenál sestávající ze tří zbraní a 871 nábojů. I to je součástí dědictví nejstaršího skladatelova syna v celkové hodnotě 17 326 000 Kč z tajného notářského zápisu, který se Blesku podařilo získat.

Je mezi nimi i poslední věc, kterou slavný skladatel za svého života držel v ruce – revolver kultovní americké značky Smith & Wesson, model 36-7 a ráže 38 special. Právě tím se 28. ledna 2007 zastřelil před garáží své vily v Jevanech! Aby se zbraně nedostaly do nepovolaných rukou a nezpůsobily další neštěstí, byly až do ukončení dědického řízení uloženy v úschově Policie ČR.

Pak si je převzal Petr, který si stejně jako jeho otec udělal zbrojní průkaz.

Paranoidní stavy

Svobodova sebevražedná zbraň má vůbec pohnutou historii. Pořídil si ji k osobní obraně, a protože ke konci života podle přátel trpěl paranoidními stavy, neváhal ji také ze strachu použít. „Ano, už se to stalo, musel jsem střílet. A právě proto, že jsem nezaváhal, jsem svůj majetek ubránil. A myslím, že bylo co bránit,“ vykládal skladatel pár let před smrtí. To ostatně potvrzuje i ona tajná dědická dohoda – žena Vendula, jejich syn Jakub (11) a starší děti Petr (35) s Janou (45) si v ní podělili takřka rovným dílem veškerá autorská práva k jeho muzice a taky movité i nemovité věci a peníze v celkové hodnotě bezmála 60 milionů korun!

Noční »zásahy«

Že Karel Svoboda trpěl panickou hrůzou z toho, aby mu někdo nevlezl na pozemek, a často po nocích vybíhal ven s některou ze svých tří zbraní v ruce, potvrdila policii krátce po tragické skladatelově smrti i chůva jeho nejmladšího syna Jakuba (11). Kdyby zkrátka mohl prokletý revolver vyprávět, byly by to přímo děsivé příběhy plné strachu, depresí a nejhlubšího lidského zoufalství...

Smith & Wesson je tradiční americký výrobce revolverů už od roku 1857. Revolver ráže 38 special je určen pro osobní ochranu. Má zásobník na šest nábojů. Nejúčinnější je na kratší vzdálenost, na střelnici ne větší než 15 metrů. Pořizovací cena je zhruba 16 tisíc korun.

Fotogalerie
12 fotografií