1. Finále

Celá soutěž probíhá ve švédském hlavním městě Stockholm a Velké finále se uskuteční tuto sobotu ve 21 hodin v Globe Aréně. Česká televize bude přenos vysílat živě.

2. Pořadí

Soutěžící si před finále vylosovali pořadí, v němž zazpívají. Naše reprezentantka Gábina Gunčíková si vytáhla dvojku. Zazpívá tedy hned na začátku a pak už jen bude sledovat konkurenci.

3. Píseň

Všichni finalisté musí ve Velkém finále zazpívat totožnou píseň jako v semifinále. Gunčíková se bude snažit opět zabodovat s krásnou písní I Stand.

4. Šaty

Také róba musí být totožná jako v předchozím kole. Žádné změny tedy nečekejte. Gábina opět oblékne bílé saténové šaty se stojáčkem a plisovanou sukní až na zem, kolem krku si opět pověsí mohutný šperk.

5. Moderátor

Celým večerem budou provázet, stejně jako v předchozích semifinálových kolech, švédští moderátoři Petra Mede a Måns Zelmerlöw. Pro Českou republiku bude soutěž překládat a přinášet zprávy Libor Bouček.

6. Zákulisí Blesk.cz

V sobotu večer vám prostřednictvím Blesk.cz přineseme ONLINE přenos z celého večera. Budeme sledovat, co se děje v zákulisí a jaká je na místě atmosféra.

7. Soupeři

Gábina Gunčíková to nebude mít ve Velkém finále jednoduché. Aby zvítězila, musí porazit celkem 25 soupeřů z celé Evropy. Do boje se pustí zpěvačky a zpěváci z Belgie, Holandska, Ázerbájdžánu, Maďarska, Itálie, Bulharska, Izraele, Švédska, Německa, Francie, Polska, Austrálie, Kypru, Srbska, Lotyšska, Chorvatska, Ruska, Španělska, Litvy, Ukrajiny, Malty, Gruzie, Rakouska, Velké Británie a Arménie.

8. Hlasování

Na rozdíl od minulých let, kdy jednotlivé země ohlašovaly svou top desítku finalistů, která byla vytvořena na základě kombinace hlasů a porotců, se bude letos hlasovat novým způsobem. A to sice tak, že národní porota každé země vytvoří svůj vlastní žebříček top 10 finalistů.

Zároveň diváci u televizních obrazovek (všechny země dohromady) vytvoří svůj žebříček top 10, který se následně přičte k žebříčkům národních porot. Diváci tak výsledkem můžou těsně před závěrem soutěže pořádně zamíchat.

Bodovací systém zůstává stejný, tedy 12 bodů pro první místo, 10 bodů pro druhé, 8 bodů pro třetí až k desátému místu, za které bude udělen jeden bod. V případě remízy rozhodne o vyšším umístění vyšší počet hlasujících zemí pro daného interpreta. V případě, že bude shodný, bude rozhodující vyšší počet dvanáctibodových hodnocení.

9. Historie

1968

Prvním Čechem, který se Eurovize účastnil, byl Karel Gott, který zastupoval Rakousko s písní „Tausend Fenster“.

2007

Po mnoha letech se Česká republika znovu dostala do soutěže a jako svého zástupce vyslala kapelu Kabát s písní „Malá dáma“. U diváků ale nezabodovala, dostala pouze jediný bod z Estonska.

2008

O rok později se soutěže zúčastnila zpěvačka Tereza Kerndlová s písní „Have Some Fun“. Od ostatních zemí získala celkem devět bodů, skončila na předposledním osmnáctém místě.

2009

Tento rok Česká televize vyslala na Eurovizi skupinu Gipsy.cz s hitem „Aven Romale“. Diváky tím ale nenadchla a v hlasování tak nezískali ani jeden bod. Skončili poslední.

2015

Loni Českou republiku reprezentovala Marta Jandová s Václavem Noidem Bártou s písní „Hope Never Dies“. V hlasování získali 33 bodů a skončili na nepostupovém třináctém místě.

Video
délka: 02:37

Gunčíková na finále Eurovize bez rodičů: Maminka chtěla, ale je nemocná! Blesk TV

Fotogalerie
20 fotografií