Před osudnou cestou do Bratislavy prý za Jiřím přišli dva lidé, kteří se představili jako produkční a pozvali Schelingera na natáčení Televizního klubu mladých. Zpěvák měl původně cestovat s manželkou Jitkou, ale tu nakonec skolila chřipka, tak je sám, bez kapely, která při natáčení zpěvu na playback nebyla třeba. Manželce tak jen nakoupil a se slovy, že v pondělí na oběd už zajdou spolu, vyrazil na Slovensko.

V Bratislavě měl pokoj v hotelu Děvín rezervovaný do neděle, kdy se chtěl vrátit do Prahy. Jenže se objevila porucha auta, tak se rozhodl na Slovensku počkat kvůli opravě. V neděli večer vyrazil do restaurace u Františkánů, kde se měl na scéně objevit pár, který v následujících událostech sehrál klíčovou roli. Právě s tímto párem nakonec Schelinger trávil večer, jeho předchozí společnost je opustila. O tom, co se pak přesně dělo, existují jen dohady.

Podle nejčastěji zmiňované verze se po odchodu z vinárny přidal k trojici jakýsi Marian Husák, který pracoval ve Slovnaftu a byl známý jako »skokan do Dunaje«. Právě o Husákovi se později hojně spekulovalo jako o najatém vrahovi, který měl Schelingera odstranit na příkaz tehdejšího režimu. Husák měl údajně alkoholem a marihuanou posilněného rockera vyhecovat ke skoku ze Starého mostu přes Dunaj. Ke společnosti se předtím měl připojit ještě další muž, jehož totožnost nikdy nebyla odhalena. Z mostu nakonec skočil Husák i Schelinger…

831638:full:true:true

Husáka našla policie následně ve vodě u bóje, Schelingera ale nenašla. Informaci o zmizení zpěváka měla slovenská produkční telefonovat Františku Ringo Čechovi, který ji údajně hned v pondělí ráno volal do měsíčníku Melodie. Zarážející je fakt, že manželka Schelingera se vše dozvěděla až v pondělí odpoledne. Informaci předala bratrovi Schelingera Milanovi, který ji sdělil rodičům. V tu chvíli ale všichni věřili, že je Jiří nějakým zázrakem naživu. A tuto naději v sobě živili dlouho.

7. května však vyplavila řeka na Žitný ostrov u Šamořína tělo, které objevili rybáři. Bylo v relativně dobrém stavu, byť bylo ve vodě několik týdnů. K přímé identifikace však nikdy nedošlo, což ve finále vyvolalo různé spekulace. Schelingerově manželce Jitce prý ukázala policie jen jednu fotografii zpěvákovy hlavy spočívající bočně na zemi. Ta nicméně na základě tohoto snímku potvrdila, že jde o jejího muže.

Jenže otazníky zůstaly. „Pitevní zprávu jsme získali až po revoluci. A v té spousta věcí nesouhlasí. Délka těla lišící se o pět centimetrů, nezvětšené krční mandle, které tam ale nebyly, protože je měl brácha vyndané od deseti let, barva očí naprosto odlišná,“ prozradil před časem deníku Aha! zpěvákův bratr Milan. Není divu, že mezi fanoušky bigbeatového bouřliváky dál kolují různé teorie o tom, co se té dubnové noci v Bratislavě stalo. Jedna říká, že Schelingera tehdejší StB nechala zlikvidovat, protože se nehodil do vysněného profilu chrabrého socialistického umělce, další (ještě divočejší) spekulace říká, že zpěvák po zmizení žil spokojeně dál pod jinou identitou.

831639:full:true:true

Kdo byl Jiří Schelinger

V hudební branži zazářil vyučený instalatér, narozený 6. března 1951 v Bousově na Chrudimsku, jako kometa. Nejdřív s barovými kapelami pokoušel blues a soul, k čemuž měl - díky zastřenému hlasu – skvělé dispozice. S příchodem do skupiny Faraon Karla Šípa začal nahrávat první singly. Druhý vydaný singl už obsahoval baladu Holubí dům, záhy ale přišla nabídka od Františka "Ringa" Čecha a začalo období největší Schelingerovy slávy.

Jeho písně jako René, já a Rudolf, Dráty pletací, Švihák lázeňský, ale i Léto s tebou či Jsem prý blázen jen se z rádií linou dodnes. Blonďák se smyslně chraplavým hlasem stál i u zrodu české hardrockové scény.