Jak se dělí takový miliardový majetek?

„Většinou to končí dohodou. Zrovna u vás v Blesku se psalo o jednom mém případu, rozvodu Radovana Vítka. Tam bylo ve hře 40 miliard a my jsme pro manželku požadovali 20 miliard. Manžel ty peníze velmi dobře ukryl, přepsal je na svoji maminku. Tam šlo téměř o polodetektivní práci, abychom zjistili, kde peníze jsou, ale nakonec vše skončilo dohodou. Mám zkušenost, že takhle končí většina těch »velkých rozvodů«. Na začátku se řinčí zbraněmi, ale pak dojde k dohodě, protože nikdo nechce, aby se pralo špinavé prádlo na veřejnosti.“

K čemuž samozřejmě u slavných dochází.

„Manžel na začátku tvrdí, že jí nedá ani korunu, manželka zas, že ho svlékne do trenek, ale nakonec se vždycky kompromis najde, navíc to obrousí čas. “

Jak se v případě velkých majetků, jako to bylo třeba právě u Radovana Vítka, vypočítávají alimenty pro děti?

„Vycházím z toho, že životní úroveň dětí by měla být stejná jako rodičů. V těchto případech samozřejmě vysoce převyšuje potřeby dítěte. Nicméně dávám návrh na velkou částku. Tatínek sice lítá soukromým letadlem a je jasné, že dítě letadlo nepotřebuje, ale nějakou obdobnou životní úroveň by mělo mít. Například požaduju milion měsíčně, s tím, že ty potřeby dítě zatím nemá, takže se část z toho bude spořit.“

U soudu s tím uspějete?

„Je pravda, že soudy to nerady vidí a navrhují stotisícové alimenty.“

Jaké byly vaše nejvyšší vysouzené alimenty?

„Právě, asi milion měsíčně.“

A je to spravedlivé?

„Mám jednoho kamaráda a ten říká, že by sečetl příjmy matky, otce a pak rozdělil na hlavy v rodině… Pak jsou ještě tabulky, které vydala bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, z těch se také často u soudu vychází. Jsou ovšem o tom, že se posuzuje podle průměru a nejsou tam milionové excesy.“

Jak vysoké výživné by tedy mohla vysoudit Lucie Borhyová na expartnerovi Michalu Hrdličkovi, který přiznává příjem 80 000 hrubého?

„Spravedlivé by podle mne bylo, kdyby se právě vzal jeho a její příjem a dělil třemi. Ovšem podle tabulek by mohla vysoudit tak kolem 15 000 korun.“

Kdysi byl slavný film Advokát chudých. Dalo by se říct, že vy jste jeho opak, tedy advokát bohatých.

„Ovšem s těmi bohatými je hodně práce. Jak to říkal ten právník, co zastupoval Kmotra, že nejlepší klient je ten, který je bohatý a k tomu má hodně problémů… Ovšem naše kancelář dělá hodně i pro nemajetné lidi, někdy také zadarmo, což nezveřejňuji.“

Kdybyste to srovnal, když se celebrity a boháči rozvádějí, je to složitější proces?

„Je té práce víc, ale pokud jde o vypětí nebo nasazení, je to v podstatě stejné. Měl jsem třeba případ, kde šlo o výživné 1600 korun a ti dva manželé si kradli z mrazáku jídlo… Bylo to náročné, protože se nemohli domluvit. Někdy mám pocit, že čím míň majetku, tím víc nenávisti a nevraživosti.“

Něco jako Válka Roseových, kde si nakonec zničili byt.

„Kolikrát vidím, jak se lidi perou a vedou války o staré pračky, ledničky, které dnes už nemají žádnou hodnotu.“

Je při rozvodu rozdíl i v tom, když manželka celou dobu nepracovala, anebo měla práci?

„Je to jeden z prvků, na které se může hledět – jak se kdo přičinil o nabytý majetek. Ovšem také se přihlíží k tomu, jak kdo pečoval o domácnost a o děti.“

Požadoval jste někdy také výživné pro manželku?

„U nás to jde dobře, když jsou manželé, ale nežijí spolu. Pak manželka může požadovat peníze, aby si udržela stejnou úroveň. Ovšem jakmile se rozvedete, je to výjimečné. Pak se posuzuje, kdo zapříčinil rozvod, a to je velmi složité rozhodnout.“

Mimochodem, rozváděl jste se sám někdy?

„Ne, moje žena je stejně jako já konzervativní.“

Jaké muži používají triky při rozvodu?

„Například zastupuji manželku majitele jedné lukrativní hospody v centru Prahy, která má oficiálně roční výnos 80 milionů. A to se navíc říká, že v hospodách jde polovina peněz na účtenku a polovina mimo ni. Takže by to celkem mohlo dělat až 160 milionů. U soudu se ovšem tváří velmi nemajetně. Tvrdí, že má 80 milionů nákladů. Nakonec si tihle muži ale uvědomí, že by na ně mohla skočit kontrola, a tak se dohodnou.“

Tedy stojíte častěji na straně žen než mužů…

„Asi je to tím, že jsem byl znám souzením se o ony miliardové peníze, a pak se na mne začaly obracet další ženy. Muž za mnou s požadavkem výživného zatím nepřišel…“

Myslíte si, že společné jmění není dobrý nápad?

„Společné jmění manželů je určitě vynález ďábla, protože jinak by nemohl vyvolávat tolik zloby a nenávisti mezi lidmi. Lepší institut vzájemného majetkového zabezpečení však zatím nikdo nevymyslel.“

Fotogalerie
10 fotografií