Herec Lubomír Lipský se dožil úctyhodných dvaadevadesáti let. Za svůj život si zahrál mnoho komických postav, ale jeho život mu uštědřil mnoho bolestných ran. Smrt mu sebrala ty, které miloval.

Nejmladší ze tří sourozenců, Dalibor Lipský, zemřel v pouhých sedmnácti letech. Sedmičky v životě tohoto talentovaného herce hrály osudnou roli. „Dne 17. 7. 1947 ho o prázdninách při koupání v rybníce zabil blesk. Stalo se to sedmý den v týdnu a v 17 hodin. Bratr chodil do septimy a bylo mu 17 let a 7 měsíců,“ popsal bráškův konec Lipský.

Celá Lipského rodina tíhla k divadlu. Do divadla všechny své syny zatáhl otec Vilém Lipský, který působil v ochotnickém spolku Rieger. „Postupně zatáhl do divadelních sítí celou naši rodinu, včetně babičky a nás tří bratrů. Mě, Oldřicha a Dalibora. Otec byl vedoucí a hlava rodiny, matka tou hlavou hýbala,“ vyprávěl vždy Lubomír Lipský. Vilém se dožil vysokého věku. Zemřel v šestaosmdesáti letech. „Otec měl nádhernou smrt. V osmdesátém třetím sledoval u mého bratra hokejový zápas našich s Rusy. Řekl Oldřichovi, ať připraví víno, že společně oslaví naše vítězství. Potom vzal vývrtku, a než vytáhl špunt, zemřel,“ řekl o smrti otce herec.   

Pro bratra Lubomíra Oldřicha Lipského si smrt přišla v dvaašedesáti letech. Oldřich nejdříve studoval právo a filozofii, ale pak dal přednost divadlu a filmu. Věnoval se herectví i režii a té pak zasvětil zbytek života. Natočil filmy jako Tři veteráni, Adéla ještě nevečeřela nebo Šest medvědů s Cibulkou. „Byl o čtrnáct měsíců mladší než já, ale vyrůstali jsme spolu jako dvojčata. Měli jsme podobné názory na umění a humor, což nám zůstalo na celý život,“ řekl o svém prostředním bratrovi Lubomír. Oldřich zemřel v říjnu roku 1986 během natáčení Velké filmové loupeže na rakovinu žaludku.

Prokletí mužů z Lipského rodu potkalo i syna Lubomíra Lipského mladšího. Ten dal přednost před herectvím režírování. Smrt si pro něj přišla ve čtyřiceti letech den před Silvestrem roku 1991. Lubomír se šel večer nadýchat čerstvého vzduchu a domů se už nevrátil. Později ho našli zmrzlého. Říkalo se, že ho v horách postihl infarkt. Zůstal po něm syn Matěj (39), který se spolu s Lipského dcerou Taťánou (66) a dalšími členy rodiny o herce v posledních chvílích s láskou staral.

Zatím se neví, kde tělo Lubomíra Lipského spočine. Zda ulehne v hrobce vedle své manželky Věry a syna Lubomíra v Olšanských hřbitovech v Praze nebo vedle svých bratrů v Pelhřimově.

Fotogalerie
12 fotografií