„Kdyby nebylo pana doktora, který se podíval dovnitř, tak by nebylo toho vyšetřování potom a já bych tady seděl, veselil bych se ze života a ve mně by něco bujelo a já bych o tom nevěděl,“ prozradil herec.

V červnu 2014 byl Soukup sám na chalupě, když zkolaboval a několik hodin krvácel do břicha. Praskl mu žaludeční vřed a ve velmi vážném stavu ho nalezly starší dcera Patricie (20) s manželkou Isabelou (49).

Lékaři ho operovali doslova na poslední chvíli. Poté následovala řada vyšetření, díky nimž našli lékaři herci nádor. „Jel na vyšetření do Kolína, kde ho donutil pan doktor k různým vyšetřením, která by normálně nepodnikl. Například kolonoskopii. A tam se naštěstí přišlo na nemoc, která byla daleko závažnější – na rakovinu tlustého střeva,“ svěřila Isabela Soukupová.

Problematické místo lékaři ihned ze střeva »vyštípli«, dál musí být ale pod bedlivým a pravidelným dohledem proktologů. Herec také od té doby na sebe víc dbá.

Problémy si nepřipouští. „Tu svoji situaci zase za tak tragickou nepovažuji, já se dovolávám humoru i v těch nejkrizovějších situacích. Jestli jsem si to svým životem způsobil sám, tak nemám komu co vyčítat,“ dodal Soukup ve své 13. komnatě, kterou vysílá ČT 1 už v pátek večer.

 »Prezidentská« nemoc

Na rakovinu tlustého střeva zemřeli např. herci Audrey Hepburn (†63) či Bořivoj Navrátil(†78). Potýkali se s ní ale také prezidenti Ronald Reagan (†93), Václav Havel(†75) i papež Jan Pavel II.(† 84).

Rakovina tlustého střeva se lehce identifikuje během procesu nazvaného kolonoskopie, během něhož se také dají jednoduše odstranit a neohrožují lidský život.

Způsobují ji špatné stravovací návyky, nadbytečný příjem tuků či kouření. Nejčastějšími příznaky jsou bolesti břicha, zvracení, slabost, průjem a neplánovaný úbytek na váze.

Fotogalerie
9 fotografií