Autora Zeleného Raoula, Štěpána Mareše, kreslíř Kája Saudek přijal v roce 1986, když mu bylo 14 let. Mohl za ním jezdit do ateliéru a studovat nádherné nebo bizarní kresby, komiksy a obrazy nahých žen. Každé návštěvy si užíval jako Vánoc. „Sem tam mi nějakou kresbu věnoval, podepsal a já si ji pak jako svátost odvážel domů na Vysočinu,“ uvedl Mareš.

V 90. letech ale Kája Saudek začal propadat nářkům. „Kapitalismus a svoboda jsou super, jsem rád, že jsem se toho dožil, ale už ani moc kreslit neumím,“ říkával prý. Začal malovat nádherné obrazy, ale devalvoval je tím, že jich namaloval 5–10 stejných a pak je rozprodal. „Jako by mu najednou chyběl nápad a originalita,“ uvedl Mareš.

Video
Video se připravuje ...

Zemřel Kája Saudek (+80)! Takhle drsně ho nešetřil jeho bratr Jan krátce před smrtí! Eliška Vinterová, Markéta Reinischová, Tomáš Sovinský

Na přelomu tisíciletí se pak Saudek s Marešem viděli naposledy. „Kolem roku 2003 jsem ho viděl naposled. Byl společensky dosti unavený, jako již několikrát předtím. V jedné kapse od maskáčů měl lahváče a v ruce krabicové víno v půl 10 dopoledne. Nebylo mu moc rozumět a mně ho bylo líto, nevěděl jsem, jak mu mám pomoci,“ zavzpomínal Mareš.

Štěpán Mareš si moc přál, aby se Kája uzdravil a oba si spolu mohli ještě popovídat, protože si toho nestihli spoustu říct. Jeho přání už bohužel nebude vyslyšeno. Kája Saudek zemřel po devíti letech, které strávil ve vegetativním stavu v kómatu. 

Video
Video se připravuje ...

Manželka Káji Saudka (+80), který zemřel po 9 letech v kómatu: Doufala do poslední chvíle! Markéta Reinischová, Jan Jedlička

Fotogalerie
10 fotografií