Žigulík

Zatímco šéfka kriminálky Klára Melíšková jezdí v moderní škodovce Yeti, Majer s Krobotem vyfasovali jako služebák žigulíka! Symbol sovětské éry spíš patří do muzea než do vozového parku nynější policie. A navíc má starší z vozů novější SPZ.

Vyšetřovatelé Krobot a Majer jezdí žigulíkem

Magnetofon

Při výsleších na služebně se výpovědi nahrávají na kotoučový magnetofon! Tento typ přehrávače, který pamatuje Rádio Luxembourg, je raritou pro sběratele, a nikoli v dnešní digitální éře výbavou policejní kanceláře. Přitom vyšetřovatelé mají v ostatních scénách notebooky a mobily...

Výslechy se zaznamenávají na starodávný kotoučový přehrávač

Hostina pro policajty

Kdykoliv se vyšetřovatelé objeví ve vísce, kde došlo k rituální vraždě, tak je místní obyvatelé hostí jak hrdiny z odboje. Stoly se prohýbají pod tíhou mís koláčů, nechybí domácí uzené, tlačenka, klobásky... A při odjezdu ještě dostávají pořádnou výslužku.

Místní obyvatelé policisty rádi hostí tlačenkou a jelítky

Alkohol ve službě

A když už se takhle hoduje, tak se to něčím ostřejším musí zapít. Ani jeden z policistů slivovici nikdy neodmítne. Co na tom, že je za pár minut čeká jízda autem zpět na služebnu. Zřejmě běžná praxe...

Vyšetřovatelé se slivovici nebrání ani ve službě
Vyšetřovatelé se slivovici nebrání ani ve službě
Autor: Marek Pátek, reprofoto Česká televize

Koně a hromada koninců

V prvním díle je záběr, kdy Majer s Velíškovou kráčejí po Dolním náměstí v Olomouci a za nimi se projíždějí lidi na koních. A zřejmě jezdili hodně dlouho, protože hromada koninců se fakt přehlédnout nedá...

Na náměstí v Olomouci rozhodně koně nejezdí

Pohřebák z Básníků

Typ pohřebního vozu Škoda 1203 najdete třeba ve Válečném muzeu Sudety nebo v Básnících, kde s ním jezdil Pavel Zedníček, ale dnes už pohřební ústavy mají úplně jiné typy vozů pro nebožtíky.

Tenhle typ pohřebního vozu byl in před třiceti lety

Služebna v katakombách

Policie sídlí v jakýchsi ponurých katakombách s klenutým stropem. Tady by si člověk spíš představil satanistické rituály než policejní služebnu. Ponuré kobky mají zřejmě navodit pocit strachu z toho, kam člověk přijde, když se dobrovolně nepřizná.

Policie sídlí v katakombách

Kamery jen na ozdobu

Neuvěřitelné jsou i vyšetřovací metody: třeba scéna, v níž se policii nabízí záznam z bezpečnostní kamery, na němž by mohl být zachycen vrah. „Kdyby tam bylo něco zajímavého, tak se ozvěte,“ odbude to lakonicky detektiv v kulichu. Co třeba si záznam vyžádat a zkouknout ho?

 

Kamerový systém funguje jen za světla

 

Fotogalerie
10 fotografií