Šéf generálního štábu Vlastimil Picek sundal vojenskou uniformu a v obleku s kravatou se dnes dopoledne dostavil k soudu. Přišel svědčit ve prospěch Jiřího Babici, který prý v létě 2012 polovině českého vojska svým kuchařským uměním způsobil zažívací problémy. "Jedl jsem to samé, co ostatní vojáci. Dokonce i na stejném místě a ve stejných polních podmínkách. A můžu potvrdit, že jsem žádné střevní potíže neměl," řekl před soudem Vlastimil Picek.

Dále uvedl, že jako tehdejší náčelník Generálního štábu by musel být přinejmenším informován o tom, kdyby polovina vojenské jednotky měla takové problémy. "Žádnou takovou informaci jsem nedostal. Taková věc by musela být zapsána v záznamech a nic takového se nestalo. Musím také připomenout, že v těchto klimatických podmínkách je průjem zcela běžnou záležitostí," svěřil se Picek.

Podpořil tak Jiřího Babicu, o němž české vydavatelství zveřejnilo článek na titulní straně o tom, že vojáci měli po Babicových steakách, připravených v nuzných podmínkách v příšerném vedru, průjem. Babica se brání žalobou, že tím prý bylo poškozeno jeho jméno a způsobilo mu to finanční újmy. "Soudu jsme předložili veškeré dokumenty, které svědčí o tom, že Babica kvůli tomuto nařčení přišel o ztráty ze svého obratu," řekl Blesk.cz Babicův manažer Jan Lacina.

Podle něj autor článku, který Babicu poškodil, pátral po informacích o misi v Afghánistánu u nynějšího náčelníka Generálního štábu Petra Pavla, který však na misi v té době vůbec nebyl.

Dnešní stání bylo odročeno na 30. června, kdy bude vyslechnut další svědek, a sice tehdejší mluvčí Ministerstva obrany Jiří Pejšek. Toho si hodlá předvolat protistrana. Teprve pak by měl padnout ohledně celé kauzy rozsudek.