Vážení čtenáři, tímto vám děkujeme za pozornost a loučíme se s vámi. Behěm dne vám přineseme další informace z pohřbu kontroverzní režisérky Věry Chytilové, s níž se dnes rozloučilo nespočet kolegů. Připravujeme pro vás i video reportáže natočené přímo z místa.
Smuteční hosté kondolují pozůstalým a pomalu se odebírají ven před strašnické krematorium.
Končí jedna z dalších oblíbených písní Věry Chytilové a sálem zní hlasitý potlesk. Všichni hosté povstali a na poslední cestě Věře Chytilové tleskají. Mnozí neudrželi slzy a se vzpomínkou na úžasnou režisérku pláčou.
Režisér Jiří Menzel poslední rozloučení s Věrou Chytilovou psychicky nezvládl. Podle reportérů Blesk.cz, kteří jsou na místě, před minutou z pohřbu utekl. Do strašnického krematoria přišel sám, zůstal v síni půl hodiny a v průběhu loučení opět odešel. Nejspíš je pro něj loučení s Chytilovou těžší, než čekal.
"Chci vám dát nepatrnou květinku, vám a vašim dětem, které vás nepatrně dobře znají. Chci vám dát mateřídoušku. Milujeme vás," pronesl Jan Kačer a z řečnického vstupínku se skloněnou hlavou odešel.
"Inspirovala, vzbuzovala obdiv. Celou tu krásnou dobu, co byla na světě, se snažila být nám nablízku, chápat nás. Byla jste a jste dosud nádhernou ženou, urozenou umělkyní, skvělou maminkou a laskavou babičkou. Jakou květinou vás obdarovat, které jste podobná. Cizokrajné orchideji nebo růži...," zaznělo z úst Jana Kačera.
Režisér Jan Kačer se ujímá mikrofonu. Rozklepanýma rukama otevírá list papíru se svou řečí.
Síní se rozléhá hlas skvělé šansoniérky Edith Piaf a její píseň plná bolesti Non, je ne regrette rien.
Herce střídá Bolek Polívka. "Vážení dámy a pánové, loučíme se s Věrou Chytilovou," začíná svou řeč. "Jsem rád, že jsem mohl být s ní, že jsme se mohli hádat. Doteď si budu říkat, co by to mu řekla Věra. Věřím, že její duše je nesmrtelná a že se ještě setkáme," pronesl Bolek a uklonil se.
Nyní je všem jasné, kdo mluví - Věra Chytilová. "Nečti to, je to nudný," zní sálem. Smutečním hostům běhá mráz po zádech. Věra Chytilová je neuvěřitelná. Nikdo nečekal, že si zrežíruje i vlastní pohřeb.
Hudba dohrála a mikrofonu se ujímá herec Tomáš Hanák. Za ním stojí Milan Šteindler. Během toho, co mluví, přeruší ho křik jisté ženy. Hanák zkoprní a zděšeně hledí ke stropu. Řeč přebírá Šteindler, jenže v sále se ozývá hlas znovu.
Studentka čte z deníku z roku 2005. Mluví se jí velmi těžko při vzpomínkách na Věru Chytilovou. Klepe se jí hlas a má sucho v puse. "Pro mě osobně to bylo setkání s Věrou Chytilovou to nejlepší, i když bylo zpočátku plné blbců. Děkuji paní profesorce za to, že jsem vás mohla poznat," pronesla s pláčem.
Smuteční řeči se nyní ujala studentka Věry Chytilové, která ze svého deníčku čte, jak probíhala jejich setkání. Vypráví o tom, jak byla Věra precizní, kreativní a její rady byly velmi přínosné. "Chytilová mi opět řekla, že jsem blbec," říká s těžkým oddychem.
"Sbohem a šťastnou plavbu," rozloučil se s Chytilovou řečník a obřadní síní se rozléhají tóny Věřiny oblíbené hudby.
Právě probíhá první smuteční řeč. Řečník soucítí s pozůstalou rodinou Věry Chytilovou, její dceru Terezu a syna Štěpána. Děkuje jim za to, že se o maminku v posledních dnech skvěle starali. Vzpomíná na její tvorbu, která přinesla českému filmu řadu kontroverzních snímků, na které by si nikdo jiný netroufl.
Smuteční síň je plná k prasknutí. Většina herců či kolegů z branže Věry Chytilové musejí stát. Chantal Poullain pohřeb velmi dojímá, pláče a slzy se utírá kapesníkem.
Většina smutečních hostů je složená z režisérů a kameramanů. Přišla například Olga Sommerová, Jan Hřebejk nebo Fero Fenič.
Teprve nyní dorazil na poslední chvíli herec Josef Abrhám.
Opona se právě rozevírá a všichni mohou spatřit rakev, která je doslova obklopená smutečními věnci. Všichni přítomní mlčky vzpomínají na první dámu českého filmu.
Svou květinu právě k rakvi položila Chantal Poullain, která ani ve smuteční síni neodložila sluneční brýle.
Pozůstalá rodina, včetně dcery Terezy usedá do první řady. K rakvi ještě stále proudí skupiny hostů, kteří chtějí dát Chytilové poslední sbohem.
Věře Chytilové se uklonil také režisér Jan Hřebejk, který je jedním z mnoha režisérů, kteří se dnes ve strašnickém krematoriu sešli.
Pohřeb Věry Chytilové právě oficiálně začal. Smuteční hosté pokládají věnce a květiny k rakvi s ostatky režisérky a postupně se ji s úctou uklání.
Z řad režisérů přichází i Jan Hřebejk, kterého doprovází herec Jiří Macháček. Dorazil také například režisér Bohdan Sláma.
Prošedivělý herec Tomáš Hanák na ní naopak vzpomínal v autobiografické knize Věra Chytilová zblízka, že se s režisérkou jednou pohádal tak, že ji ze vzteku poslal slušně řečeno do háje. Přichází také ředitel ČT Petr Dvořák s manželkou. Mezi smutečními hosty je i dcera Ivy Janžurové Theodora Remundová.
Herci, se kterými Věra Chytilová spolupracovala a přiváděla je k šílenství, aby z nich dostala na kameru jejich pravé emoce, přicházejí do krematoria postupně. S barevnou kravatou doslova přibíhá Milan Šteindler, který kvůli Věře během jednoho natáčení dokonce vyrval šuplík ze skříňky.
Za ženy z herecké branže dorazila věčně usměvavá herečka Květa Fialová. Dnes však svůj vřelý úsměv nechala doma. Místo toho hledí vzhůru do nebe, jakoby se v duchu loučila s Věrou.
S režisérkou se loučí také charismatický herec Jiří Laufer, bavič Miroslav Donutil či režisér Jiří Menzel. Všichni pánové přicházejí sami. Všichni do jednoho se tváří velmi zarmouceně, Donutil se dokonce skrývá za tmavými brýlemi.
Poslední sbohem přichází Věře Chytilové dát i řada režisérů. Mezi nimi je Fero Fenič, který nese obrovský věnec. Za dalším barevným věncem se skrývá režisérka Olga Sommerová.
Do strašnického krematoria přichází s velmi smutným výrazem bývalá manželka Bolka Polívky Chantal Poullain. Pro nezapomenutelnou režisérku nese obrovskou květinu. Smutek skrývá za slunečními brýlemi.
Do krematoria ve Strašnicích přicházejí hosté, desítky slavných tváří. Mezi prvními dorazil Bolek Polívka s manželkou Marcelou.
V obklopení rodinou dorazila také dcera Věry Chytilové Tereza. Před smuteční síní se potkala s režisérem Janem Kačerem, s nímž se zřejmě radila o smuteční řeči. Klekla si k němu na koleno před lavičkou, kde seděl, a ukazovala mu listy s proslovem.
Dobrý den vážení čtenáři. Jen dva dny od pohřbu herce Otakara Brouska se český filmový svět loučí s další ikonou, legendární režisérkou Věrou Chytilovou (†85). Poslední rozloučení s herečkou, kterou předcházela i její pověst, ale hlavně filmové dílo, budeme pro vás sledovat ONLINE.