Po Věře Chytilové zůstala mimo jiné unikátní stavba na trojském kopci nad Prahou, na jejíž podobě měla velký podíl, protože původně studovala architekturu. Vilu Chytilové mohli pozorní diváci nejednou spatřit na filmovém plátně. Sama režisérka rodinný dům zasadila do svého filmu Hra o Jablko (1976), později se objevil i ve filmu Jana Hřebejka Nevinnost (2011).

Pozoruhodná stavba se v závěru života stala pro legendární režisérku spíše vězením. Chytilová totiž dům poslední roky skoro vůbec neopouštěla. Nakonec ve vysněné vile i skonala, obklopena nejbližšími.

Smutné narozeniny

Režisérka měla v únoru 85. narozeniny, ale velké oslavy se nekonaly. Zdravotní stav slavné rebelky českého filmu byl špatný. Po několika kolapsech v posledních čtyřech letech už Věra potřebovala hlavně klid. Právě ten, který nikdy svému filmovému štábu nedopřála.

Přísné hádky

Traduje se, že se s gustem hádala s celým štábem. A když nebylo po jejím, křičela. Na herce, na kameramany, na kohokoli. „Nevadí mi konflikty na place, když výsledek pak stojí za to a divák se dobře baví,“ tvrdí herec Miroslav Donutil (63). Patřil mezi oblíbence Chytilové, dala mu po Dědictví ještě roli ve filmu Pasti, pasti, pastičky. „Když mi nabízela postavu muže, kterého vykastrují, ptala se, jestli se z toho neposeru. Tak jsem jí odpověděl, že když to točí ona, tak mi to nevadí,“ přiznal Donutil.

Jako slepice

Na natáčení Dědictví rád vzpomíná Bolek Polívka (64) „Točili jsme na dvorku a najednou slyším, jak Věra volá »Stop!«. Pak jsem zjistil, že ten skřehotavý povel bylo kdákání slepice,“ řekl Polívka.

Chtěla si vzít život

Byla vášnivá v každém svém projevu. Když ji dočasně vyhodili ze studií FAMU, chtěla se dokonce zabít.

Zdravotní kolapsy

Březen 2011

Režisérka zkolabovala přímo při práci v budově ČT na pražských Kavčích horách. Sanitka ji odvezla do nemocnice s bolestmi břicha a silnou nevolností. Druhý den sama režisérka přiznala, že něco špatného snědla.

Únor 2012

Záchranku si Chytilová tentokrát volala přímo ze své vily. Cítila silný tlak na hrudi, nemohla dýchat. Skončila v Nemocnici Na Františku. Ještě druhý den si režisérka stěžovala, že se cítí velmi slabá.