Iveta Bartošová má za sebou další náročné období. Po návratu z Itálie to už vypadalo, že konečně bude mít chvíli klidu, ale musela na urgentní operaci kvůli prasklému vředu. Skončila tak v pražské Thomayerově nemocnici, jenže odsud jí krátce po operaci propustili.

Jenže Bartošová si klidu pooperačního klidu příliš neužila. Následoval další převoz do nemocničního zařízení a kdysi úspěšná zpěvačka skončila tentokrát na psychiatrické klinice v Bohnicích! Tam jí včera byl navštívit i Josef Rychtář, který si však přivedl posilu - psychologa a léčitele Jana Saavedru.

Po Rychtářových stížnostech na rychlý převoz Ivety do léčebny s nezhojenými jizvami na břiše,  přitom oslovil Blesk plastického chirurga Ondřeje Měšťáka. I on si myslí, že na převoz bylo brzy. Iveta po operaci měla podle něho ležet v klidu minimálně 5 až 14 dní!

Fotky byly pořízeny v den převozu, tedy čtyři dny po operaci. V jakém stavu je podle vás jizva?

„Čtyři dny po operaci by se již mohly projevit známky komplikací, jako například krvácení do rány nebo zánět v ráně. Vzhledem k tomu, že jizva nejeví známky těchto komplikací, hojí se zcela v pořádku.“

Jak dlouho pacient po takové operaci a s touhle jizvou obvykle leží na JIPce a jak dlouho by měl zůstat v klidu? Je vhodné, aby už čtyři dny po operaci odešel z nemocnice?

„Doba pobytu na JIP je velmi individuální. Záleží na pokročilosti nálezu, při kterém se operuje, a také na vlastnostech pacienta. Obvykle ale přibližně dva dny na JIPce a hospitalizace pět až čtrnáct dnů.“

Je obvyklé, že se vřed operuje takto a zůstává takto velká jizva?

„Pokud se jedná o perforovaný vřed dvanáctníku, navíc s nutností odstranění slepého střeva je takto rána v břišní stěně zcela přiměřená. Navíc, pokud se operuje pacient v takto závažném stavu, kosmetický vzhled jizvy je často až na posledním místě. Nicméně je vidět, že si v tomto případě dali chirurgové záležet a dá se předpokládat, že kosmetický výsledek jizvy bude příznivý.“

Dvanácterník se neoperuje laparoskopicky?

„V dnešní době lze laparoskopicky operovat velké množství zákroků v břišní dutině, vždy se ale musí zvážit přínosy a rizika daného přístupu. V tomto případě to nebylo vhodné.“

Fotogalerie
6 fotografií