Bylo to natáčení legendární Pyšné princezny v roce 1952, které rozvrátilo dvě manželství. Alena byla provdaná za komunistického básníka Pavla Kohouta a Vladimír ženatý s herečkou Sašou Myškovou. Při natáčení pohádky se ale Ráž do princezny Krasomily bezhlavě zamiloval.

Milostný vztah se neututlal, Kohout se do Vránové veřejně opíral a manželství bylo za pár týdnů rozvedeno.

Rážovi v témže roce zemřel sedmiměsíční syn a to udělalo zase tečku za manželstvím s Myškovou.

„Táta si o to víc přál s mámou dítě, dlouho se jim to ale nedařilo. Povedlo se jim to až po jejich církevním sňatku, který jim uspořádal přítel Zdeněk Štěpánek. Bylo to během dovolené na bývalé faře na Šumavě v Horní Vltavici,“ rozpovídala se Markéta, která přišla na svět 4. května 1958.

Milenky

Manželství zpočátku fungovalo a Markéta byla dcerou milovanou. Už jako malou ji rodiče začali brát do světa – do Benátek nebo třeba do Paříže. Ale jezdili i na hory nebo chalupu v jižních Čechách a Markéta má na dětství ty nejhezčí vzpomínky.

Poté, co začali být oba herci stále pracovně vytíženější a šli z role do role, se ale o dceru začala starat paní na hlídání. A v tu dobu nastal problém.

Žen, které o Rážovu přízeň stály, byly spousty. On sám k nim byl velmi pozorný, rád jim nosil květiny, laškoval s nimi, dvořil se jim. Měl obrovské charisma, okouzlující hlas, vybrané způsoby a také zvláštní smysl pro humor. A hlavně – stále pro ně byl král Miroslav.

„Tátu chtěla každá a on kolikrát neodolal. Měl různý avantýry, milenky a snad i nějaký vážnější vztah s nějakou baletkou. Mámu to pochopitelně štvalo,“ svěřuje se Markéta a prozrazuje, že když už toho měla Vránová plné zuby, našla si také ona milence. 968498:gallery:true:true

Veterinář

„Měli jsme nemocnou kočku, kurýroval ji takový zvěrolékař, se kterým potom máma začala chodit,“ říká Markéta s tím, že její matka milence před otcem vůbec netajila.

„Naopak. Třeba upekla doma kachny, krásně je naaranžovala do proutěného košíku, řekla ahoj a odešla za zvěrolékařem,“ popisuje Markéta.

Ráže to pořádně vykolejilo, on přece jako chlap zahnout může, ale ona? Nepřípustné!

A začaly hádky už jenom kvůli malichernostem.

„Když se táta hodně naštval, nepromluvil na mámu třeba celý týden ani jedno slovo,“ vzpomíná Rážová.

Rozvod

Každopádně jako manželé spolu Vladimír a Alena zůstali až do Markétiných osmnáctin. „O rozvod požádala máma. Myslím, že táta se rozvádět nikdy nechtěl. Jakmile se ale rozvedli, mámin vztah s veterinářem skončil a už se nikdy nevdala. To otec ano,“ komentuje Markéta s tím, že s otcem měla překrásný vztah až do jeho smrti, což se o matce rozhodně říct nedá.

„Ona je taková moc svá. I když jsem byla malá, tak si se mnou víc hrál táta. Ona pořád jenom samá práce. Já tátu zbožňovala, od jeho smrti dodnes vypínám televizi, když s ním běží film, nezvládla bych to.“

V tu chvíli vytahuje ve svém bytě ve Vlašimi rodinná alba.

„Tohle je rok 1973. To jsme všichni tři byli v Paříži. Tam si pamatuju na obrovskou hádku. Máma chtěla vidět to, táta zase ono, pohádali se až tak, že táta prostě bouchl dveřmi a zmizel. My potom s mámou chodily po Paříži celý den samy. Myslím, že to ale byla spíš vina mámy, nikdy se nedokázala podřídit,“ vzpomíná Markéta.

Vladimír Ráž a Alena Vránová na dovolené v Paříži. I tam se stačili pohádat...
Autor: archiv Markéty Rážové, archiv Blesku

Víno

Ráže prý na Vránové také štvalo, že milovala až přespříliš bílé víno. „Máma byla schopna i při cestě na chalupu zastavit auto a dát si skleničku,“ prozrazuje Rážová.

Láska k vínu prý herečce vydržela dodnes. „Tak třeba, máma mě, moji dceru Terezu a její děti nikdy nepozvala domů na Štědrý den. Vždycky až na Hod boží. O tom, co bude vařit, už ale mluvila čtrnáct dnů dopředu. A když jsme přišly, byla v náramné náladě. Vařila a od rána popíjela. Skleničku schovávala za mikrovlnku,“ popisuje Markéta.

Zničená játra

Jablko ale asi opravdu nepadá daleko od stromu. Markéta matce sice lásku k vínu vyčítá, herečka jí ale nikdy v životě neublížila sobě ani nikomu jinému. Věděla, kde je míra.

To Markétu láska k alkoholu přivedla až do invalidního důchodu, má vážně poškozená játra a hrozí jí demence.

Všechno by se dalo ještě zachránit, Markéta ale nechce. Tak je závislá. „Pití se nevzdám nikdy, to radši umřu,“ říká a svou matku činí čím dál tím víc zoufalou.

Fotogalerie
21 fotografií