„Nic od matky nechci! Pít nepřestanu. Tak chcípnu,“ reagovala na matčin odvážný čin Markéta. A dodala: „Čím dřív zhebnu, tím líp. Alkoholu se nevzdám!“

Markéta si pozvala domů do Vlašimi Blesk, aby mu sdělila, že její matka přestala být matkou. Že upadla do kómatu, ve kterém byla dva měsíce, potom sedm týdnů ležela na LDN a její matka se o ni nezajímá. „Kašle na mě!“ řekla doslova.

Život za dceru

Blesku se ovšem ozvala Markétina dcera Tereza (33). „Já plně stojím za babičkou. Moje matka jí strašně ubližuje. Byla to babička, která matce zařídila všechny doktory a nabídla svoje játra,“ řekla včera Blesku vnučka Pyšné princezny.

„Vždyť to babičce v jejím věku může stát život! Nechápu, proč je na ni matka tak krutá. Nebo vlastně ano, matka mne i babičku vydírá. Je v invalidním důchodu a potřebuje peníze na alkohol,“ dodala.

Dlouhodobé peklo

Právě alkohol přivedl loni Markétu do kómatu. „S mámou zažíváme dlouhodobé peklo a už nemáme moc sil. Babičku ta její nenávist k ní může zabít,“ posteskla si Tereza.

Alena Vránová má podle jejích slov velmi nízký tlak a často se jí motá hlava. Před svými 80. narozeninami upadla a zlomila si obě ruce. Sotva se dala dohromady, stalo se jí to samé.

„Mám o ni obrovský strach a moje máma nedělá nic jiného, než jí urychluje cestu do hrobu. A sobě taky! Je to velké zoufalství,“ stýská si Tereza.

Transplantace jater

Játra jsou pro život zcela nezbytný orgán, jelikož jsou ústředním místem procesů látkové přeměny a jsou největší žlázou v našem těle. K transplantaci jater je tedy nutné přistoupit v situaci, kdy dojde k selhání jaterních funkcí, které již nelze uspokojivě upravit jiným způsobem léčby. Transplantace jater je tedy jednoznačně život zachraňující chirurgický zákrok.

MUDr. Pavel Boček: Diagnóza? Jaterní encefalopatie

Je to označení pro narušení mozkových funkcí, které je důsledkem selhávání jater. Hlavní příčinou jaterního selhání je zhoršení jaterní cirhózy, která může být způsobena mnoha faktory, z nichž nejčastější je alkoholismus (v takovém případě jaterní encefalopatie může nasedat na již existující alkoholovou demenci). V organismu se začnou hromadit škodliviny, z nichž nejvýznamnější jsou dusíkaté zplodiny. Ty cirkulují v krvi a pronikají i do mozku, který buňky začnou poškozovat. Při postupném zhoršování funkce jater jsou příznaky plíživé a zprvu nenápadné. Zprvu se může objevovat mírná zmatenost a zapomnětlivost, dalším typickým projevem je přehození denního cyklu, tj. spánek ve dne a bdění v noci.

Fotogalerie
10 fotografií