Samozřejmě s výjimkou hostů, Gabriely Gunčíkové, Moniky Absolonové a Dashi. Slavík jel jak za mlada. Pokročilejší věk? Žádný problém. Arena vařila! A Gottovi sílu a energii dávalo nejen 15 tisíc lidí, ale především rodina sedíc v první řadě. Karel byl přešťastný! Ale dilema je dilema.

„Každý koncert může být poslední, i o tomhle si to někdo může myslet, já ale věřím, že tohle můj poslední koncert nebyl,“ řekl Blesku Gott.
„Nemám rád, když zpěvák říká poslední koncert, neboť jde zpravidla jen o lacinou reklamu, aby si lidé koupili lístky a pak se ten zpěvák dojemně vrací s tím, že bez svých fanoušků nemůže být,“ dodal Karel.

Nejsem Sinatra

„A ještě si k tomu jako Frank Sinatra nechá složit píseň Pojďte to se mnou ještě jednou zkusit,“ pokračoval Gott a neodpustil si: „Já své fanoušky klamat nechci. Navíc, pokud mám vyprodané haly a zpívá mi to, nevidím důvod, proč bych měl končit.“

Nabité haly jsou jeho hnacím motorem, dávají mu energii. „Co když mi to ale najednou zpívat přestane a půjde skutečně o koncert poslední? To se v mém krásném věku vyloučit opravdu nedá. To je otázka,“ přemítá na druhou stranu Gott a vzpomíná na svůj první koncert v životě.

Koncerty v Las Vegas

Silným impulsem pro jeho umělecký vývoj se stalo v roce 1967 půlroční angažmá v mekce světového showbusinessu – v americkém Las Vegas. Každý den  zpíval v lasvegaském hotelu New Frontier před jiným publikem, konfrontoval své poznatky a zkušenosti s programy největších světových hvězd, sešel se s Frankem Sinatrou, Sammy Davisem Jr., Dukem Ellingtonem, Dianou Ross nebo s Cher.

„Sbíral jsem nové podněty a inspirace a do Evropy jsem se vrátil s rozhodnutím už nikdy nebýt součástí nějakého divadla a prezentovat se už jen a jen na vlastních koncertech,“ vysvětluje Gott.

Poprvé vlastní show

Po návratu z Las Vegas proto 8. ledna 1968 vystoupil v pražské Lucerně na svém první skutečně vlastní one man show. „V témže roce jsem měl i první samostatný koncert v německy mluvících zemích. A to mi tři američtí manažeři během mého pobytu v Las Vegas nezávisle na sobě nabízeli kariéru a dobytí USA,“ prozrazuje Gott.

Kartágo, ne Řím

Podmínka manažerů? Natrvalo se přestěhovat do USA.Já se ale rozhodl neopustit evropské publikum, které mne udělalo, nikdy mne nezradilo, podrželo mne a na které se můžu vždy spolehnout,“ říká Karel. „Rozhodnutí být prvním v Kartágu namísto toho být stopadesátým v Římě jsem nikdy ani na vteřinu nezalitoval,“ dodává.

A není divu. Vyprodat po 54 letech kariéry pražskou 02 arenu se nepodaří jen tak někomu. A Karlovi zlaté hlasivky stále slouží, takže se dá očekávat, že své 75. narozeniny oslaví opět v největší české hale.

Turné Karla Gotta v číslech

• Turné přišlo na 32 milionů korun

• Uspořádalo se 16 koncertů

• O koncerty se staralo 80 lidí

• Techniku převážely 4 kamiony

• Dorazilo 80 086 diváků

• Gott najezdil 7 tisíc kilometrů

• Gott dostal během turné 1150 kytic a přijal přes 5,5 tisíce polibků

Fotogalerie
7 fotografií