Když se 15. března 1943 Olga Schoberová narodila, sudičky jí daly do vínku nebývale atraktivní vzhled a šarm, díky kterému byla později připodobňována dokonce k legendární francouzské krásce Brigitte Bardot.

Mladičká Olga se vydala na dráhu herečky. V roce 1962 ji režisér Antonín Kachlík obsadil do filmu Bylo nás deset, o dva roky později již naplno zazářila ve westernové parodii Limonádový Joe. A díky ní se stala známou i za železnou oponou.

Schoberovou si vybral sám Hefner

Schoberové se nečekaně podařilo získat v zahraničí lukrativní zakázku, díky které nesmazatelně vstoupila do historie. Stala se první Češkou, která kdy fotila pro prestižní pánský časopis Playboy!

Číslo s Olgou na titulní straně vyšlo v březnu 1964 a co je na jeho vzniku pikantní, je i fakt, že si talentovanou herečku vybral sám zakladatel časopisu Hugh Hefner (letos oslavil 86 let, Playboy založil v roce 1953). Schoberová přitom nafotila jen cudný snímek, oblečená do černého roláku. A přesto byla proklatě sexy. Méně někdy skutečně znamená více.

Po Playboyi odhodila zábrany i oblečení a nadále oslňovala

Dveře do dalších filmů se Schoberové otevřely dokořán, a tak se objevila i ve snímcích zahraniční produkce, jako je třeba Lucrezia Borgia nebo Její pomsta.

K potěše pánského oka zde navíc pokračovala v nastoleném trendu. Okouzlovala nejen svými blonďatými kadeřemi, ale i krásnou postavou, ze které ukazovala víc a více. Odhodila černý rolák a místo něj oblékla Evino roucho!

V zahraničí vystupovala pod pseudonymem Olinka Bérová nebo Olly Schober. A není divu, že po ní tehdy šíleli různí muži. Ona se však rozhodla pro herce, kaskadera a producenta Brada Harrise, s nímž má dceru Sabrinu. Manželství jí však nevyšlo, stejně jako další vztah s producentem Johnem Calleym. Přebrala ho sice Barbaře Streissand a díky němu se dívenka z Východu ocitla v nablýskaném světě Beverly Hills... Ale po druhém rozvodu se v roce 1992 vrátila zpátky do Čech, kde žije dodnes.

Fotogalerie
8 fotografií

Od 60. let, kdy se Schoberová objevila na stránkách Playboye, se však mnohé změnilo. A po revoluci, konkrétně od roku 1991, vychází časopis Playboy i v české mutaci. Na jeho titulní straně se tak začalo objevovat o více modelek a hereček domácí provenience.

Ledy prolomila Štefánková

Českých hvězd v magazínu je celá řádka. Po Janě Štefánkové, která se v devatenácti letech stala první českou playmate, následovaly třeba někdejší moderátorka lechtivého pořadu Peříčko Zuzana Belohorcová, Gábina Partyšová, ale také Petra Faltýnová, Kateřina Brožová, Sabina Laurinová, Lucie Borhyová, Kateřina Kristelová, Vlaďka Erbová či Agáta Hanychová. A nabídku neodmítla ani Simona Krainová.  

Ta dokazuje, že i když se vnímání nahoty od dob Schoberové posunulo přece jen trochu jinam, něco společného zůstává. „Nemám z nahoty strach, protože se nemám za co stydět. Pokud není vulgární, nemůže přece vadit nikomu,“ nechala se tehdy Krainová slyšet. A jako by tím popsala i přístup první Češky na titulní straně magazínu Playboye. Ani ta se rozhodně neměla a nemá za co stydět!

Zuzana Belohorcová a Jana Štěfáková na obálce magazínu Playboy
Autor: Archiv Blesku, Profimedia.cz

Vlaďka Erbová a Gábina Partyšová na obálce magazínu Playboy
Autor: Archiv Blesku, Profimedia.cz