O vážných zdravotních potížích dlouholetého kolegy se Rosák dozvěděl od dcery Karla Čáslavského Heleny. „Volala mi, že je tatínek nemocný. Pevně věřím, že se to dá všechno zase do pořádku,“ dodal Jan Rosák.

Moderátor poznal Čáslavského už před téměř třiceti lety v roce 1985, kdy se Videostop začal vysílat. Rychle si kápli do noty. Zkušený moderátor zbavil filmového historika ostychu před kamerou a Čáslavský zase ohromoval Rosáka hlubokými znalostmi dějin filmu.

Před Rosákem byl ve Videostopu Dvořák

Chybělo ale málo a Jan Rosák by se soutěží, která v 80. a 90. letech ovládala obrazovku, nebyl vůbec spojován. Pilotní díl totiž původně natočil herec Josef Dvořák (69). Jenže když se Dvořák dozvěděl, že se pořad bude vysílat pravidelně jednou týdně, a navíc možná i několik let, rychle od projektu ustoupil, aby měl čas na své oblíbené divadlo.

Tehdejší Československá televize pak oslovila jedinou naději – moderátora Jana Rosáka, který je s Videostopem spojován dodnes. Soutěž loni vzkřísila TV Barrandov, ale již bez Karla Čáslavského. Už tehdy se milovník filmu potýkal se zdravotními problémy.

Fotogalerie
7 fotografií