Poslední chvilky Zdeňka Milera nepatřily k nejpoklidnějším. Výtvarník, který proslavil Česko, za svůj život vydělal obrovské jmění! Bylo právě to tím, co měli v očích jeho potomci ještě v době, kdy autor Krtečka ležel na smrtelné posteli? „V každé rodině jsou složitější vztahy a zvlášť u dětí z různých manželství,“ řekl Blesku člověk z jeho blízkého okolí. Ani v posledních chvílích však výtvarník v myšlenkách neopustil Krtečka. „Pořád maloval, obdivoval jsem ho, v jakém byl stavu, že to dokázal a jak rozšafně o té animované postavičce dokázal vyprávět,“ prozradil Blesku zaměstnanec sanatoria.

Miler se i přes své zdravotní problémy dokázal zajímat o práci. Když se před pár měsíci fi gurka jeho Krtečka podívala do vesmíru s americkým kosmonautem Andrewem Feustelem, Miler to patřičně oslavil. „Už mám v hlavě nápad, jak Krtečka pošlu do vesmíru ve fi lmu,“ svěřil se tehdy Blesku na nemocničním lůžku a kolem sebe měl spoustu papírů s náčrtky scénáře. To, že za něj bude muset Krtečkovu cestu do vesmíru dokreslit jeho dcera, tehdy ještě netušil. Věděl ale to, že boj s jeho nemocí bude velice těžký.

Byl to právě Blesk, který s Milerem jen pár týdnů před jeho smrtí připravil poslední rozhovor. „Jednou jsem si řekl, že Disneyho v Česku porazím. A ono se mi to podařilo,“ řekl tehdy Miler Blesku v sanatoriu na Pleši u Dobříše, kde také zemřel.

Jeho kolegy zpráva o smrti zasáhla. „Myslím, že všechny generace mají tohoto animovaného hrdinu rády. A není to jen otázka českých dětí. Právě jsem se vrátil z Finska a i tam se mě všichni ptají na Krtka,“ řekl Petr Koliha, ředitel Filmového festivalu Zlín, se kterým souhlasil i fi lmař Pavel Koutský. „Znal jsem ho pochopitelně jako giganta a legendu. Na jeho Krtečkovi jsem vyrostl, už proto, že je to nejdůležitější český kosmonaut,“ řekl Koutský.

Kdo byl Zdeněk Miler?

Od malička toužil být malířem, ale to, na jakou dráhu se vydá, nakonec určila animovaná postavička. Výtvarník a režisér za svůj život namaloval celou řadu postav. Všechny ale zastínil malý černý krtek, se kterým se proslavil po celém světě.

Zdeněk Miler začínal jako animátor ve zlínských filmových ateliérech. Po válce přešel z existenčních důvodů na novinové ilustrace, ale ty ho neuživily a nebavily, tak se vrátil ke kreslenému filmu a netrvalo moc dlouho, než přišla nabídka k natočení filmu pro děti. Miler si tehdy lámal hlavu, jakou postavičku vymyslí, ale stačilo mu jediné zakopnutí a měl jasno. „Na louce jsem zakopl o krtinu. Tak jsem si řekl: To je nápad. Krtek!“ vzpomínal a v roce 1956 světlo světa spatřila první pohádka Jak krtek ke kalhotkám přišel. Poté, co se podařilo krtečkovi sehnat kalhoty, prožil během let několik desítek dobrodružství s raketou, paraplíčkem nebo telefonem.

Hlavně díky večerníčkům se z Krtečka stal fenomén. Letos nejoblíbenější česká animovaná postavička, kterou si oblíbily děti po celém světě, oslavila pětapadesátiny.

Zdeněk Miler má na svém kontě více než pět milionů prodaných knih a řadu cen včetně těch za celoživotní dílo, v roce 2006 mu bylo z rukou prezidenta Václava Klause uděleno státní vyznamenání Za zásluhy.