Po 38 letech se dnes rozloučí koncertem v pražské Městské knihovně sbor Bambini di Praga. „Společenské okolnosti způsobily, že nelze dál pokračovat,“ řekla smutně Právu manažerka souboru Jana Puterová.

Bohumil Kulínský v úterý po 1025 dnech opustil brány ruzyňské věznice. Původně byl odsouzen na 5,5 roku za rozsáhlé zneužívání sboristek. Některé z nich osahával, s jinými měl dokonce pohlavní styk. Při výslechu přiznal sex pouze s těmi, kterým už bylo víc než 15 let. Do vězení nastoupil 6. dubna 2009. Celkem sedm měsíců strávil ve vazbě.

Souborem Bambini di Praga prošly desítky slavných osobností

Například prezident Václav Klaus, spisovatelka Zdena Salivarová-Škvorecká, hudební skladatelé Jaroslav Uhlíř a Petr Malásek, muzikanti Petr Janda, Jiří Korn, Martin Kumžák, David Koller, zpěvačky Zdena Lorencová a Lenka Dusilová a herec Jan Čenský. „Je moc velká škoda, že Bambini končí, že se něco pokazilo,“ řekl Čenský Blesku. „Znal jsem ještě jak pana profesora Bohumila Kulínského, tak jeho paní Blanku, naučil jsem se u nich hodně pro život, například disciplínu a týmovou práci. Souboru si velice cenili ve světě, myslím, že dlouho nic podobně úspěšného nebudeme mít,“ dodal Jan Čenský.

Fotogalerie
6 fotografií

Toho, že soubor skončil lituje i Petr Janda, lídr skupiny Olympic a bývalý člen předchůdců Bambini. „Je to velká škoda. Takových vývozních artiklů už moc nemáme. Pozitivní recenze z Ameriky nebo Japonska mě v tom jenom utvrzují. Upřímně je mi to líto, i když chápu, že k takové situaci zřejmě zákonitě muselo dojít,“ řekl Janda.

Historie sboru

  • V roce 1943 založil Bohumil Kulínský starší pěvecký sbor Hrabovští zpěváci
  • V letech 1945 až 1973 bylo těleso dětským pěveckým sborem Českioslovenckého rozhlasu pod názvem Kulínčata.
  • V roce 1973 sbor změnil jméno na Bambini di Praga
  • V roce 1977 se Bohumil Kulínský mladší stal sbormistrem
  • V roce 2004 byl zatčen za pohlavní zneužívání sboristek
  • 6. dubna 2009 nastoupil do vězení, kde si neodseděl ani polovinu z 5,5 letého trestu