"Když jsem byla v prvním ročníku na zdravotnické škole, začala jsem v rámci praxe chodit do jednoho dětského domova na Vinohradech, a tam jsem si do oka padla s dvouletou romskou holčičkou Míšou. Netrvalo dlouho a moji rodiče si ji vzali do hostinské péče," prozradila Blesk.cz moderátorka. Po roce si rodiče Janečkové zažádali o pěstounskou péči, ale v té době se z vězení vrátila Míšina maminka a oni museli malou dívenku okamžitě vrátit.

"Bylo to tak smutné, v neděli večer jsem ji odvezla do dětského domova a od té doby jsme už o ní nikdy neslyšeli. Bylo to hrozné jak pro nás, tak i pro ni. Vždyť vůbec nevěděla, co se stalo a proč od nás musela odejít," vyčítá si Janečková.

Video
délka: 01:36.64

Ester se v mládí starala o holčičku z ústavu, už jí nikdy neviděla a setkání se bojí Jan Jedlička

Překvapilo nás, že Ester, která se ve svém pořadu Pošta pro tebe setkala s mnoha podobnými případy, nepodnikla žádné kroky k tomu, aby Míšu našla. "Tolikrát jsem o tom přemýšlela a chtěla jsem něco udělat, ale strach z toho, že bych se dozvěděla něco, co by mě zklamalo, byl větší. Ale třeba tím, jak o Míše mluvím v médiích, se sama ozve nebo někdo, kdo ji zná, a my se po 22 letech setkáme," doufá Ester, která se zapojila do kampaně Odsouzeni.cz. Cílem této kampaně je změnit státní systém péče o ohrožené děti a snížit počet dětí v kojeneckých ústavech a dětských domovech.

Pokud někdo máte jakékoliv informace o romské dívce Michaele, která rok strávila v rodině Ester Janečkové, ozvěte se na tip@blesk.cz.

Fotogalerie
5 fotografií