Herec žertoval o vománkovém víně a přitom sám beznadějně bojoval s démonem alkoholu. „Cítil jsem, že už takhle dál žít nemůžu,“ přiznal Menšík ve své knize Stromeček mého veselého života. „Alkohol mně kromě opilosti nic nedával a tolik věcí jsem si tím narušoval, nebo dokonce ztrácel,“ píše v knížce herec upřímně. Pití mu dokonce vzalo schopnost rozeznávat barvy. „Laďa už ke konci života neviděl, že je tráva zelená a slunečnice žlutá,“ řekla Blesku.cz jedna z Menšíkových kolegyň. Prožil si i delirium tremens, kdy po něm lezli odporní brouci,“ dodala.

Lék na astma v Menšíkovi probudil alkoholismus

Když byl slavný komik kvůli nezvladatelnému pití už zcela na kolenou, zabušil na dveře známého docenta Skály. Hledal útěchu u pražského Apolináře. „Opravdu na něj ten pobyt měl žádoucí účinek, pak skoro čtyři roky nepil,“ shodují se pamětníci. Jenže stejně přišla recidiva. Někdo ze známých přivezl Menšíkovi lék na astma ze zahraničí. Obsahoval alkohol a celý kolotoč se roztočil znovu…

Právě zkušenosti s pitím daly zvláštní rozměr zejména Menšíkovým rolím ve filmech Dobří holubi se vracejí a Ikarův pád. Nejoblíbenější český herec zemřel na astma na rodné Moravě v Nemocnici u sv. Anny.