Psal obrovské hity jak pro sebe, tak třeba pro Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou, Marii Rottrovou, Petru Janů nebo Hanu Zagorovou. Zmožkova písnička Už mi lásko není dvacet let je jedním z největších hitů vůbec. Stejně jako třeba Zvonky štěstí, Tam u nebeských bran nebo To musím zvládnout sám.

Rok 1994 odstartoval rány

Když si pak těsně po revoluci Zmožek založil velmi úspěšné hudební vydavatelství Carmen, zdálo se, že česká pop music má nového vládce. Jenže v roce 1994 to všechno skončilo. Hudební impérium zkrachovalo a zanechalo za sebou obří dluhy. Zmožek navíc přichází o rodinné zázemí – manželka se s ním rozvedla. K tomu se připojili velké zdravotní problémy a také pokus o sebevraždu. Když už se zdá, že pro bývalého hitmakera nevede cesta zpátky, našel spásu v Bohu.

Fotogalerie
1 fotografie

Stoprocentní křesťan

„Stal se z něj fanatický křesťan,“ říká o Zmožkovi Zdeněk Izer, který v Carmen vydával. Zmožek začíná znovu skládat a zpívat, ale všechny písně mají jediné téma – lásku k Bohu. Když dnes Zmožkovi zavoláte a on telefon zvedne, tak se vám do sluchátka místo představení ozve: „Chvála našemu pánu, Ježíši Kristu!“ O sobě ale moc mluvit nechce. „Raději piště o našem Pánu,“ vzkázal Blesk.cz při žádosti o rozhovor.

Láska k Bohu mu přinesla i novou rodinu. „O dvacet let mladší manželku Marcelu jsem potkal v biblické škole. Má tři děti z prvního manželství,“ popsal svou druhou ženu Zmožek. S tou se přestěhoval na Slovensko do Bratislavy. „Slovensko je více zbožná země než Česko, takže se tam cítím lépe,“ vysvětluje Zmožek, který má z prvního manželství dvě dospělé děti. Koncertuje pak především po slovenských a polských farnostech.

Demonstrace víry

A jeho vystoupení jsou obří demonstrací jeho víry. „Často se stává, že se během vystoupení rozpláče. Většinou vystupuje oblečený jenom v bílé barvě. Je opravdu extrémně zbožný,“ popsal Blesk.cz zážitek z jeho koncertu jeden z diváků.

Jeho bývalí kolegové z pop music neskrývají nad Zmožkovým osudem rozpaky. „Vím, že na tom byl velmi špatně, a že mu víra v Boha hodně pomohla. Každopádně je škoda, že už neskládá klasickou pop music. Spolu s Karlem Svobodou to byl největší skladatelský talent u nás,“ posteskla si před časem Hana Zagorová. „Můj současný život mě plně naplňuje, jsem nejšťastnější ve svém životě,“ vzkazuje Zmožek.