Letos je to už třicet let, co se v rádiích poprvé objevil hit od skupiny Olympic Osmý den. V písni se zpívá, že nám v týdnu jeden den navíc schází. Opravdu to tak ale je? Nedělní Blesk zkusil přijít na výhody a nevýhody osmého dne, který by se mohl jmenovat třeba podle zpěváka Petra Jandy jandělí a nacházel by se mezi sobotou a nedělí.
Pro většinu lidí by osmý den přinesl určitě víc výhod než nevýhod. Tou největší výhodou by bylo zkrácení počtu týdnů v roce, a tím pádem i počtu pracovních dní. „Počet pracovních dní by klesl o dvanáct a půl procenta,“ říká ekonom Jiří Šimek ze společnosti Citfin.
Lidé by navíc po dlouhém víkendu byli více odpočatí a stoupla by efektivita jejich práce.
Trpěla by však česká ekonomika a ani větší efektivita práce by ji příliš nezachránila. Pracovní rok ochuzený o zhruba 30 pracovních dní by totiž způsobil ztrátu hrubého domácího produktu v hodnotě necelé půl miliardy korun. Pokles ekonomické úrovně by ale částečně zachraňovalo to, že by lidé ve dnech volna více utráceli.
Delší pracovní den
S větší chutí do nákupů ale přichází také první pořádná nevýhoda, kterou by pocítil téměř každý Čech. Pokud by se denně pracovalo klasicky osm hodin, tak by s nižším počtem pracovních dní v měsíci klesly i výplaty, a i když by lidé měli větší chuť utrácet, nebylo by co. „Zřejmě by to vyústilo v delší pracovní den,“ myslí si Šimek.
Někoho by také mohlo mrzet, že by se ho prodloužené víkendy vůbec netýkaly. „Některé provozy totiž nejsou závislé na kalendáři. Lékaři v nemocnicích musí sloužit i o víkendech, fungovat musí také doprava, benzinová čerpadla, otevřená jsou i obchodní centra a podobně,“ říká analytik David Marek ze společnosti Patria Finance.
Jak je vidno, týden prodloužený o jeden den volna by byla sice krásná věc, avšak přinesla by také spoustu komplikací.
Výhody jandělí:
* S jandělím by měl rok pouze 46 týdnů. Pracovních dní v týdnu by přitom zůstalo pět. Ve finále by se tak během roku pracovalo méně o celých 30 dní.
* Lidé, kteří mají v práci pět týdnů dovolené, by si díky delším týdnům užili místo 35 dnů volna rovných 40 dnů.
* V sobotu si člověk bude moci dovolit ležet v posteli s kocovinou klidně do večera s příjemným pocitem, že má před sebou ještě dva dny volna.
* Lidé dostávající v zaměstnání bonusy za práci o víkendu by měli na výplatní pásce o pěkných pár korun víc.
* Po delších víkendech budou lidé více odpočatí a efektivita jejich práce vzroste.
Nevýhody jandělí:
* Podle odborníků by klesly platy. A pokud by lidé chtěli mít stále stejné platy jako nyní, museli by každý den pracovat déle.
* Děti by měly ve školách větší fofr. Každý měsíc by totiž klesl o dva dny počet školních dní. Množství látky, kterou by se musely naučit, by však zůstalo stejné.
* Lidé by o víkendu utratili mnohem víc peněz. Měli by totiž víc času na zábavu, nakupování a cestování.
* Některé profese, jako třeba doktoři, čerpadláři či řidiči hromadné dopravy, by měly smůlu a prodloužený víkend by si nemohly užívat. Jejich práce totiž není závislá na kalendáři
Petr Janda: Říkal bych mu vrběle

Jak by si představoval prodloužený týden Petr Janda, duchovní otec hitu Osmý den? A jak vůbec jeho píseň vznikla? Nedělní Blesk se na to známého muzikanta zeptal…
Jaký je příběh skladby Osmý den?
„Je to první píseň, kterou jsem napsal s textařem Pavlem Vrbou. Byla určená na Bratislavskou lyru, kde však nezískala žádné ocenění. Když jsme se ale z lyry vrátili, začali Osmý den hrát ve všech rádiích a stal se z toho hit, který chtějí lidi dodnes. Ne všem se ale písnička líbila. Manželce lezla na nervy část písničky, kde se zpívá: Řekni prosím aspoň přísloví.“
Mezi jaké dny v týdnu byste osmý den umístil a jak by se jmenoval?
„Muselo by to být po neděli. A na počest Pavla Vrby by se ten den jmenoval Vrběle. Že se to jako ten poslední den v týdnu všechno vyvrbí.“
Jak by se ten den měl využívat?
„Já bych udělal striktní zákaz jakékoliv práce a všechny páry by musely být spolu a strávit tento krásný den třeba nějakou procházkou a večer při svíčkách s lahví vína.“
Je v týdnu ještě něco, co vám chybí? Třeba pětadvacátá hodina?
„Někdy spíš něco přebývá. Když jdu nějaký den třeba na akci, která mě nebaví, tak bych si kolikrát přál, aby ten den vůbec nebyl.“