"Pacient se dnes probudil z umělého spánku. Částečně dýchá sám, částečně s pomocí přístrojů. Reaguje na okolí a začíná pozvolna hýbat končetinami. Nyní záleží na tom, jak se jeho organismus s tímto těžkým, náročným zákrokem vyrovná," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová.

Pětasedmdesátiletého tvůrce čtyř desítek celovečerních snímků operovali motolští specialisté. Přetržení aorty je jednou z nejvážnějších komplikací, která bezprostředně ohrožuje postiženého na životě. "Operace trvala několik hodin, po chirurgické stránce dopadla výborně, bez komplikací," doplnila mluvčí.

Ondříček, blízký spolupracovník režiséra Miloše Formana, byl nominován na Oscara za snímky Ragtime a Amadeus. Na více než čtvrtině filmů pracoval tento člen Americké filmové akademie v USA. Mimo jiné snímal i turné Luciana Pavarottiho po Číně.

Před šesti lety Ondříček převzal prestižní ocenění Americké unie kameramanů za přínos mezinárodní kinematografii. Je i držitelem Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu, Křišťálovým glóbem ho poctil karlovarský festival a za celoživotní dílo ho před pěti lety vyznamenala i Asociace českých kameramanů. V roce 2006 převzal medaili Za zásluhy.