V neděli 30. prosince ji uvede pražské Divadlo Bez zábradlí. Jirásková v ní hraje spolu s Vladimírem Dlouhým a Veronikou Freimanovou.

Profesní přestávku si vynutila rekonvalescence po operaci břišní dutiny, které se osmasedmdesátiletá Jirásková podrobila koncem září. "Je to pro mě jakési zahřívací kolo. Zní to možná naivně v mých letech, ale těším se moc a moc. Uvědomuji si totiž, že divadlo tvoří osmdesát procent mé existence. Zvláště teď, kdy mi odešli všichni blízcí, pro mě ta prkna jeviště znamenají život," řekla ke svému návratu na jeviště.

Jirásková věří, že setkání s publikem bude nejlepším lékem na všechny bolesti. "Dostávám od diváků tolik přání, že jim to vlastně ani nemohu udělat, abych řekla: ještě ne. Právě oni se hodně zasloužili o můj návrat," řekla herečka. V Divadle na Vinohradech prý začne pracovat od ledna a zahájí tu svou jubilejní 60. sezonu.

"Nebudu pravděpodobně vystupovat ve všem, ale ráda bych hrála například v Čechovově Višňovém sadu," dodala herečka, která při letošním odchodu z nemocnice prý sama sobě slíbila, že se bude více šetřit. Na Vinohradech krátce předtím zkoušela s uměleckým šéfem Martinem Stropnickým jevištní verzi filmu Federika Felliniho Zkouška orchestru, která měla premiéru v říjnu.

Kterou roli si však Jirásková nechce nechat ujít, je předsedkyně Evropského parlamentu v připravované autorské inscenaci Jiřího Havelky z pražské Ypsilonky, který na Vinohradech pohostinsky uvede úpravu Tylovy Fidlovačky s podtitulem Český příspěvek integrované Evropě. Premiéru má mít v červnu příštího roku.