Ačkoliv si krásky stěžují na krizi v módní branži, většina z nich si uvědomuje, že chození po molu je rozhodně příjemnější než doplňovat zboží v supermarketu. Na druhou stranu je fakt, že konkurence v modelingu je velmi tvrdá.
Na českém trhu není o pěkné holky nouze. Přesto je možné rozdělit modelky do tří skupin:
1. Rychle do toho a honem od toho
Hana Mašlíková, Dominika Mesarošová nebo Vlaďka Erbová se velmi snadno uchytily v konkurenci čekých modelek. Do vědomí veřejnosti se dostaly především díky plasticky upraveným dekoltům a nějakým pěkným skandálkem, který i rády občas přiživí. Společně s Romanou Pavelkou i Agátou Hanychovou vědí, že čas větších výdělků je pro ně právě teď. Jsou mladé, kromě Erbové svobodné, a nelámou si příliš hlavu s budoucností. Objevují se na otvírání diskoték i na přehlídkových molech. „Je fakt, že diskotéky se platí mnohem lépe. Navíc se tam projdu pár minut v plavkách a pak už se můžu jen bavit,“ přiznává Dominika Mesarošová. „Za přehlídku dostanu méně a jsem tam mnohem delší dobu,“ dodává.
2. Raději méně a bez skandálů
Soutěže krásy, v Česku zdvojená do Miss ČR a Českou Miss, chrlí každý rok vítězku. Bezprostředně po soutěži mají první tři vždy určité období na to, aby se zapsaly do vědomí veřejnosti. Objevují se na charitativních akcích, odjíždí zkoušet štěstí do zahraničních soutěží. „Pro řadu dívek jsou soutěže Miss obrovským startem. Modelek je totiž spousta a pořadatelé si raději vybírají známější,“ přiznala Blesku Iveta Lutovská, která, než se prosadila, sama prošla několika soutěžemi. Až na výjimky všechny královny krásy studují vysokou školu a modeling berou jako okrajovou záležitost. Moc dobře si uvědomují, že je na stáří neuživí, a tak si raději otevírají lékárny (Klára Doleželová), květinářství (Kateřina Stočesová) nebo mají jiné hlavní zaměstnání (Diana Kobzanová – moderátorka, Renata Langmannová – bezpečnostní agentura). Práci si vybírají a většinou chodí přehlídky jen svým přátelům.
3. Už si mohou vybírat
V Česku se objeví jen čas od času a informace o nich přicházejí domů ze zahraničních agentur. To je hrstka Češek, které udělaly kariéru v cizině. Pavlína Němcová, Petra Němcová, Eva Herzigová, Tereza Maxová, Karolina Kurková, Helena Houdová a další ušly dlouhou cestu, než se staly mezinárodně uznávanými. „Modeling je neuvěřitelná dřina, kde fungují tvrdé lokty,“ přiznávají dnes svorně. Česko opustily velmi mladé a brzy pochopily, jak tvrdá je tvář profesionálního modelingu. Přežily samotu, odloučení, opovržení a většina z nich přiznává, že jim pomohla jen náhoda a racionalita hraničící s cynismem. „Dělala jsem to vždy jen pro peníze, ne aby mě modeling bavil nebo naplňoval,“ přiznává Pavlína Němcová. Honoráře odpovídají jejich pracovnímu tempu a nasazení.
Cena modelek se odvíjejí:
Zahraničí vs. Česká republika
Každá modelka by prý měla nasbírat pár zkušeností na českém trhu a pak si sbalit raneček a odjet zkusit štěstí do zahraničí. „Práce v zahraničí je pro opravdovou profi modelku nesmírně důležitá. Pokud se uchytí, její cena roste,“ vysvětlila Blesku ředitelka modelingové agentury Milada Karasová. „Samozřejmě jsou na modelky kladeny daleko vyšší nároky než v Česku. Musí mít naprosto přesné míry, které si návrhář nebo klient žádá. Je důležité, aby uměly dobře cizí jazyk. Nebály se mluvit a opustit Českou republiku,“ dodala.
Agentura vs. na vlastní triko
Plavat v modelingovém rybníku za pomoci agentury, nebo mít ostré lokty a kšefty shánět sama? „Velkou výhodou je, když má modelka smlouvu s agenturou. Klient je pak daleko klidnější, protože kdyby některá ze slečen nedodržela podmínky, agentura mu okamžitě sežene jinou,“ prozradila Karasová. Některé modelky si raději život organizují samy. „Já jsem sama sobě nejlepší agent. Práci si sháním sama, přesto nevím, kam dřív skočit,“ řekla Blesku Dominika Mesarošová.
Praha vs. mimo Prahu
Až dvojnásobek dostane modelka, když vyjede jen pár kilometrů za Prahu. „Zatímco v Praze, když jdu přehlídku v nějakém klubu, mám kolem pěti tisíc, mimo Prahu se to vyšplhá klidně na deset tisíc,“ prozradila Blesku modelka Romana Pavelková. „Samozřejmě se modelce hradí i náklady jako benzin a podobně. Rizikem ale může být, že na přehlídku v cizím městě přijde málo lidí, protože udělá majitel diskotéky třeba malou reklamu na akci,“ doplnila.
Návrháři vs. diskotéky
„Hodně záleží na tom, jestli modelce vyloženě záleží na prestiži, nebo si chce vydělat. Mně nevadí, když předvádím na diskotékách a v klubech, protože je to příjemná a rychlá práce, která je dobře zaplacená,“ svěřila se Blesku Mesarošová. „Jsou ale i modelky, které chtějí předvádět jen pro návrháře. To je ale často špatně placené a člověk tam je celý den,“ vysvětlila Blesku Dominika.
Spodní prádlo vs. oblečení
Čím větší kousek kůže modelka ukáže, tím víc peněz si z přehlídky domů odnese. „Když předvádím prádlo, tak si beru třeba o dva až tři tisíce víc. Jsem zastupována agenturou, která samozřejmě zvedne cenu, když miss ukáže víc, než jen holé ruce a kolena,“ zasmála se Iveta Lutovská, Česká miss 2009. Některé modelky ale mají paušální cenu. „Protože hodně předvádím prádlo, tak si beru za přehlídku stejnou částku. Už to tak mám pár let,“ prozradila modelka Hanka Mašlíková.
Kolik berou modelky:
Modelka: Cena za přehlídku:
Nicole Mináriková 4 000 Kč
(finalistka České Miss 2009)
Tereza Zimová 5 000 Kč
(modelka)
Martina Dvořáková 5 000 Kč
(finalistka Miss ČR)
Romana Pavelková 5 000 Kč
(finalistka Miss ČR 2008)
Dominika Mesarošová 5 000 Kč
(modelka)
Vlaďka Erbová 5 500 Kč
(playmate)
Hana Mašlíková 6 000 Kč
(modelka)
Lucie Váchová 8 000 Kč
(Miss ČR 2006)
Kateřina Sokolová 10 000 Kč
(Miss ČR 2007)
Renata Langmannová 10 000 Kč
(Česká Miss 2006)
Iveta Lutovská 12 000 Kč
(Česká miss 2008)
Agáta Hanychová nad 20 000 Kč
(vicemiss ČR 2005)
Simona Krainová nad 80 000 Kč
(topmodelka)
Alena Šeredová 100 000 Kč
(topmodelka)
Pavlína Němcová 100 000 Kč
(topmodelka)