Léto na lodi, Vánoce na Havaji. Z Miss ČR 2003 Lucie Váchové (24) se stala vášnivá cestovatelka! Může za to její láska, jachtař David Křížek (36), s nímž žije už dva a půl roku a v srpnu chystají svatbu na zámku. Jak sama říká, na cestování jdou všechny úspory. Jak zvládá dlouhá odloučení od partnera-závodníka? A kdy 'drbe' své kolegyně z branže?

S přítelem Davidem žijete již dva a půl roku. Už jste měli krizi?

"Nedávno jsme se pohádali poprvé. Řekla jsem mu, že mi vadí, jak v kuchyni hrne záclonu. On mi pak významně řekl, že je taky jedna věc, která mu na mně vadí: Že dávám na záchodě toaletní papír naopak, než jak patří. Ale vážně, jsme spolu dva a půl roku a ještě jsme se kvůli vážné věci nepohádali. Naopak citová krize z mé strany už byla. Je vždy spojená s jeho plavbami, kdy se měsíc nevidíme, vím, že jede sám přes oceán, a bojím se o něj."

Prožila jste exotické Vánoce na Havaji. Bude i vaše svatba, naplánovaná na 7. srpna, exotická?

"Napadlo nás to, protože se mi taková romantika jako svatba na pláži líbí. Ale to nemůžeme rodičům a kamarádům udělat. Zrovna dnes (ve středu 28. 1. - pozn. red.) jsme si závazně objednali místo."

Kde tedy bude?

"To neprozradím. Řeknu jen, že se vezmeme na zámku. Máme už dokonce připravený seznam hostů, David sestavil itinerář, dokdy se co musí zařídit. Svatební mejdan pro asi sto hostů uspořádáme v plzeňském Parkhotelu. Je tam obrovská zahrada s bazénem, takže plavky s sebou... (smích)."

S Davidem propadla Lucie cestování po exotických krajích
S Davidem propadla Lucie cestování po exotických krajích
Autor: Archiv Lucie Váchové

Váš přítel je jachtař, jezdí náročné zaoceánské závody a cestuje po světě. Cestujete s ním?

"Díky jeho závodům cestuji hodně. Když s ním chci být, tak to musím podstupovat. Ale je mi to velmi příjemné. Každé léto jezdíme do Chorvatska na jachtu. To je ale trochu jiná loď, než na které David závodí. Je to spíš plovoucí byt s veškerým komfortem."

Býváte kvůli jeho plavbám často odloučeni?

"Teď už dlouho nejel velký závod, takže to bývají maximálně tři neděle, když závodí třeba v Chorvatsku. Nedávno jsme to počítali. Jsme spolu dva a půl roku, ale zhruba půl roku z toho jsme byli odloučeni. V tomhle je to těžké."

Nebojíte se, že by se vám mohl na cestách zamilovat do jiné ženy?

"Samozřejmě obavy jsou, ale David mě pořád přesvědčuje, že lepší už nenajde. Já jsem ale v klidu, když vím, že jede třeba z Francie do Brazílie. Vím, že je na moři a žádnou ženskou tam nepotká. Myslím, že je to těžší pro něj, když ví, že jsem tady mezi kamarády a bývalými partnery bez dozoru."

Lucie jako modelka s kolegyněmi Kateřinou Kristelovou a Petrou Faltýnovou (vpravo)
Lucie jako modelka s kolegyněmi Kateřinou Kristelovou a Petrou Faltýnovou (vpravo)
Autor: Martin Mithofer

Je těžké mít takový vztah na dálku?

"Nikdy jsem podobný neměla. Je to těžké, ale zároveň nás to posiluje. Moc si vážíme společných chvilek. Samozřejmě že jednou, až budeme mít potomka, to bude těžší a komplikovanější."

Už jste na sportovní jachtě brázdila nějaké moře?

"Jednou jsem jela se sportovní lodí na jednodenní plavbu. Strašně jsem se bála. Tehdy jsme se loučili na delší dobu před Davidovým velkým závodem a já jsem se třikrát pozvracela. Bylo mi tak zle, že ani neproběhla pusa na rozloučenou. Nejsem dobrodruh, líbí se mi spíš rekreační jachtaření nedaleko břehu."

Při takovém závodu asi hygiena dost pokulhává, jachtaři se nemyjí...

"Závod někdy trvá až tři týdny. Po jednom takovém mě chtěl David v Brazílii požádat o ruku hned, jak seskočí z lodi. Tři týdny nemytý. Kamarádi ho ale naštěstí přesvědčili, aby si dal předtím sprchu (smích)."

Tyhle závody jezdí i ženy, že? Jak ony nedostatek hygieny zvládají?

"Nedokážu si představit, jak to řeší, třeba když mají ženské problémy... Nejsem sice fiflena, která by musela každý den pod sprchu, ale tohle si opravdu neumím představit."

Na sportovních jachtách není záchod. Jak to závodníci řeší?

"Buď přes palubu, nebo, když to není možné, musí pro tyto potřeby použít kyblík."

Jaké jsou vaše nejhorší zážitky z jachty?

"Bála jsem se jen na té závodní. Je v obrovském náklonu a máte neustále pocit, že se převrátí. Seděla jsem nahoře, vyvažovala a čekala, kdy se to stane. Taky už jsem jednou dostala ráhnem do čela."

Fotogalerie
3 fotografie

Pro jeden internetový server píšete o známých lidech. Vy sama mezi ně patříte. Není to trochu střet zájmů?

"Baví mě to, a pokud se ocitnu na zajímavé akci, nevidím důvod, proč o ní nenapsat. Komplikovanější je, že o těchto lidech, s nimiž se znám, vím spoustu věcí, po kterých by novináři rychle skočili."

Takže jinými slovy: 'zatloukáte' drby?

"No jasně. Nemůžu to přece udělat lidem, s nimiž se přátelím..."

Píšete o nich pouze hezky, nebo si občas rýpnete?

"Za tu dobu, co takhle píšu, jsem si samozřejmě už do pár lidí rýpla. Ale o svých přátelích bych nic špatného nenapsala. Na druhou stranu - najdou se i známé tváře, které mi samy zavolají a chtějí, abych o nich něco napsala."

Jak se drbe o kolegyních?

"Je to hrozné. Jsou mezi námi modelkami holky, které jsou velmi dobře informované. Vědí přesně, kdo, kde a s kým. Člověk si někdy připadá jako na základní škole. Ony jsou opravdové drbny."

Jsou modelky hloupé?

"Nějaké se najdou. Netvrdím, že mezi modelkami je extra velké množství inteligentů, ale jsou to normální holky. Většinou."