Ještě pár desítek minut před šestou večer, kdy měl v pondělí v čelákovickém Kulturním domě začít koncert, o něm vypovídal pouze plakát s portréty obou zpěváků na vývěsce. Jinak nikde nikdo. Jen za skleněnými dveřmi 'kulturáku' se rýsoval pohyb. Takřka neznatelný.
Tím, kdo se uvnitř prázdného sálu hýbal, byl sám Vašek, jinak Václav Ševčík (54), mužská polovina zpěváckého dua, které už léta láme rekordy v návštěvnosti i tržbách. S přenosným mikrofonem v ruce procházel mezi sedadly a své partnerce Evě Dvořáčkové (35) radil, jak upravit zvuk: "Sniž to pod nulu zleva a ten refrén vem jinak."
Eva stála na pódiu u elektronických kláves a dolaďovala jejich nastavení. Tihle dva totiž své koncerty dělají sami. Bez zvukařů nebo jiného technického personálu.
Důchodci? No a co?
Kulturní dům se naplnil během čtvrthodinky - celkem 360 lidí! Přišli hlavně ti starší, převážně důchodci. Bylo vidět, že koncert Evy a Vaška berou mnozí jako společenskou událost. Hlavně dámy. Snad každá z nich byla u kadeřníka. Zato většina pánů saky a kravatami opovrhla, převažovaly sportovní bundy.
"My máme Evu a Vaška s kamarádkami strašně rády," nadšeně se svěřila Milena Citriaková (60) z Čelákovic. "Zpívají písničky našeho mládí, to je pro nás balzám na duši." Jejím slovům přitakávají všichni okolo a Vašek, ještě před tím, než vyšplhá na pódium, dodává: "My víme, pro koho hrajeme. Ano, jsou to starší lidé, no a co? Kdo jiný, když ne my, pro ně něco dneska v kultuře dělá? Myslíte, že budou rapovat s šestnáctiletými? Nebo že si nagelují vlasy a půjdou na louku poslouchat techno?"
Americké eso i trumf
Ještě než Vašek vystoupá na pódium, říká: "Máme nachystané překvapení, sám jsem zvědavý, jak na něj budou lidi reagovat." Úvod koncertu patří tklivým melodiím o srdci, které 'hladí tvá dlaň', i o tom, že 'čas nám mládí nenavrátí'. Jen písnička o ananasu, který ( olé olé) prodával Pedro z Karakasu, se moc nechytá. Přesto ale lidé až nábožně poslouchají, kývou do rytmu hlavami a hlavně dámy v babičkovském věku se na Evu s Vaškem dívají jako na svatý obrázek.
Oba odzpívají své nejznámější písně a pak Vašek oslovuje přítomné. "Představíme vám naši kamarádku Anabelu. Je z Ameriky a až si vezme mikrofon, uslyšíte, že písničky neznají hranice. Že některé cizí zdomácněly u nás a že naše - třeba Vyvalte sudy - zná celý svět."
A pak přichází třiadvacetiletá, typicky americká blondýnka s nesmělým úsměvem. Krásným, čistým hlasem zpívá anglicky '... back to Ohio' a lidé v sále, které cizí jazyk viditelně zaskočil, nejprve nevědí, jak reagovat. Pak ale poznávají známý hit Petry Černocké Náklaďák. A Anabela opravdu překvapí. Perfektní češtinou pokračuje '...měl v ramenou víc, než se zdá' a česky písničku odzpívá až do konce. To už sál tleská, lidé pochvalně pokřikují. Anabela se uklání a česky říká: "Děkuji vám, dobrý den, jsem kamarádka Evy a Vaška z Ameriky a budu pro vás zpívat." A lidé zase tleskají jako o závod.
Z Clevelandu do Čech
Anabelu seznámil s Evou a Vaškem její rakouský přítel. Vzal ji s sebou na jejich americký koncert s tím, že Rakousko není daleko od Čech. Teď zase ona, promovaná politoložka, studuje ve Vídni, a zkoumá studenou válku. S Evou na pódiu zpívají česko-anglicky, sloku po sloce písně, které se zajímavě prolínají. Na promítacím plátně za nimi se střídají záběry, doplňující text písní. Když Eva zpívá slaďáček '...už ani ptáci toulaví se domů nevrací', na plátně za ní opravdu letí rackové kamsi daleko za moře.
Přišli i díky televizi
Přestávku vyplňuje 'velké podepisování'. Pult u vchodu, kde se prodává produkce Evy a Vaška (DVD za 350 korun, CD 300, kazeta 150 a plakát za 10 korun) je v obležení, lidé kupují a oba umělci podepisují na požádání a s úsměvem. Povídají si s lidmi, odpovídají na otázky. Ale také je kladou. Šestnáctiletých gymnazistek Kamily Tiché a Anety Maťašové se ptají, co právě je přivedlo na koncert. "Viděly jsme vás v neděli v televizi, v pořadu Xmix. Byly jsme na vás zvědavé, jak vypadáte naživo." Soudě podle dívčích úsměvů jsou obě spokojeny a odnášejí si cédéčko s podpisy.
Po přestávce se lidé v sále úplně uvolnili. Na rozdíl od první části koncertu zpívají, podupávají do taktu, drží se kolem ramen. Když koncert končí, Eva s Vaškem je zvou na příští květen na horu Říp. Tam v režii známého baviče Petra Novotného odzpívají tři obří koncerty pro statisíce lidí. A ptají se - přijedete za námi? A sálem čelákovického Domu kultury se ozývá - přijedeme!
NEJZNÁMĚJŠÍ DUO ČESKA
V květnu příštího roku oslaví tato hudební formace dvacáté výročí. Začínali lidovkami, teď zpívají pop a střední proud. Zazpívají cokoli od Škoda lásky po Ave Maria. Bydlí v Blansku, vlastní penzion s restaurací i nahrávací studio. Prostřednictvím teleshoppingu prodali půl milionu desek, téměř denně odehrají koncert ve vyprodaném sále, někdy i dvojkoncert. Není tajemstvím, že vydělávají miliony. Jsou i životními partnery a rodiči pětileté Evičky.
Kolik berou?
Za jeden koncert si dvojice účtuje 30 tisíc korun. Těch koncertů odehrají za týden šest během tří dnů. To dělá 180 000 týdně.
A jelikož mají vyprodáno až do konce roku 2010, zbohatnou při tomto koncertním nasazení do té doby, počínaje začátkem roku 2008, o slušných 28 080 000 Kč. Nehledě na prodané DVD, CD a kazety.
Stáhněte si do mobilu zvonění
Bílá orchidej
104123 pošlete na 907 99 30 Cena SMS 30 Kč vč. DPH.
Provozuje Ringier. Více na www.bleskmobil.cz