"Cítím se ve svém věku dobře a doufám, že tomu tak bude i nadále. Chci mít hlavně dobré zdraví, abych se dožila ještě aspoň pěti let, a když se mi to splní, tak pak si budu přát dalších pět let," nechala se slyšet oblíbená herečka Jiřina Bohdalová, která dnes slaví 79.narozeniny.

Nevydařené manželství vyvažuje Bohdalová svým herectvím

Zatímco se paní Jiřině v profesním životě daří, o soukromí se to tak říci nedá.  Za vše může její nepovedený vztah s bývalým manželem Radkem Brzobohatým, ze kterého se ještě zdaleka nevzpamatovala. Když přišel Brzobohatý v roce 1965 z Mostu do Prahy, bylo mu třiatřicet let a vypadal výborně. Není tedy divu, že se do něj Jiřina zamilovala, když se později setkali na prknech divadla na Vinohradech.

Bohdalová byla tehdy rozvedená, jejím prvním manželem byl ostravský inženýr Staš, s nímž má dceru Simonu, která po své matce sdělila talent a je také vyhlédávanou herečkou. Bohdalová a Brzobohatý spolu během manželství hráli v několika filmech a párkrát si zahráli i manželský pár.

Velká láska s nešťastným koncem

Jejich vztah byl přirovnáván k italské domácnosti, hádky prý byly u nich na denním pořádku. Mohla za to možná žárlivost Bohdalové na svého manžela. Přeci jen se kolem něj vždy točila sposta krásných hereček. V roce 1981 se tedy rozvedli, Brzobohatý totiž upoutal svou pozornost na slovenskou herečku Hanu Gregorovou. 
„V době seznámení mi bylo sedmadvacet let a Radkovi o dvacet víc. Ale strašně jsme se do sebe zamilovali,“ vzpomíná na začátky s Radkem jeho současná manželka Hana Gregorová.

Radek Brzobohatý tehdy spálil všechny mosty za svou minulostí a vydal se jinou cestou za novým vztahem. Bohdalová to však brala jako velkou křivdu a cítila se ublíženě. Nemohla prý přenést přes srdce, že ji opustil kvůli mladší kolegyni.

Štěstí našla ve své herecké kariéře

Poprvé Jiřina Bohdalová zazářila už jako dětská hvězda 
(9 let) v prvorepublikové filmové veselohře Madla zpívá Evropě. Po vystudování DAMU nastoupila na přání Jana Wericha do Divadla ABC, později se objevila i v Městských divadlech pražských. Stálou domovskou scénou pro ni bylo od roku 1967 do roku 2004 Divadlo na Vinohradech.

Herečka za dobu své kariéry ztvárnila okolo dvou set divadelních a filmových rolí (např. Dáma na kolejích, Světáci, Pěnička a Paraplíčko, Chalupáři). Za hlavní roli ve filmu Fany získala Českého lva, několikrát získala cenu TýTý nebo Anno za nejoblíbenější herečku u nás. Proslavila se rovněž jako vypravěčka dětských pohádek a večerníčků. Svůj hlas propůjčila postavičce Rákosníčka nebo Křemílkovi s Vochomůrkou.

Poblahopřejte Jiřině Bohdalové k narozeninám prostřednictvím Blesk.cz

Děkuji za to, že se Jiřinka narodila a rozdala lidem tolik radosti. Bez ni a bez jejiho humoru a pohádek by byl svět zase smutnější. Přeji dalších mockrát pět let navíc a jsem ráda, že jí zdraví slouží. Je málo lidí vůbec na světě jako ona a veřte dělat legraci pro všechny je dřina a velké umění.Přeji vše nej nej nej. budybad

Jiřina Bohdalová byla a je výborná herečka! Je to osobnost, je to dáma. Je to Paní herečka! A její dcera je také výborná herečka! Hodně zdraví a ať Vás úspěch stále provází! chiantis
Osobně se velmi ráda přidám k přáním, která pohladí.. Nezapomenutelné scénky s panem Menšíkem, skvělé filmové i divadelní role, vaše pohádky, ať již ztvárněné herecky nebo hlasem. Děkuji, přeji pevné zdraví, méně závisti, láskyplnou rodinu a mějte se hezky. mejsehezky

Fotogalerie
8 fotografií