178 minut, tedy skoro tři hodiny. Tolik času každý den strávil průměrný Čech brouzdáním na internetu během jarní karantény. Tedy alespoň podle průzkumu agentury Median z března 2020. To je opravdu spousta času. A do něj se logicky započítalo i vyřizování věcí, kvůli kterým jsme ještě nedávno byli zvyklí chodit ven: Zatímco třeba tržby kamenných prodejen po zavedení opatření dramaticky klesly, u onlinových obchodů vystřelili o stovky procent.
Řada lidí tak i díky karanténě přišla na to, že řešit věci online je vlastně hračka. A těžko se dá očekávat, že se někdo bude chtít vrátit zpět ke složitému papírování, cestování po městě a čekání ve frontách, když na počítači nebo i na mobilu to zvládne za pár minut odkudkoliv.
Online jde řešit i přepis energií
Přepis elektřiny a plynu je zapotřebí, pokud se stěhujete, prodáváte byt nebo dům, případně řešíte situaci po úmrtí člověka, který dosud energie odebíral. Dnes navíc kvůli přepisu nemusíte nikam chodit. Stačí u sebe jen mít dokumenty a znát aktuální stav měřidla. A všechno ostatní vyřešíte po internetu na stránkách prepisenergii.cz.
Přepis energií: Než sednete k počítači, dejte dohromady všechny údaje
Nebojte se, není toho zase tolik. Většinu údajů najdete na poslední faktuře za energie. Pokud fakturu nemáte, vyžádejte si údaje od původního odběratele. Ostatní dokumenty máte jistě doma. Nicméně pro pořádek níže uvádíme přehled informací, které k přepisu potřebujete:
Dokumenty a informace potřebné pro přepis zemního plynu:
- aktuální stav plynoměru,
- číslo plynoměru,
- číselný identifikátor odběrného místa – EIC,
- číslo účtu, případně SIPO,
- naskenovaná nájemní/kupní smlouva,
- původní dodavatel zemního plynu.
Dokumenty a informace potřebné pro přepis elektřiny:
- aktuální stav elektroměru,
- číslo elektroměru,
- číselný identifikátor odběrného místa - EAN,
- distribuční sazba,
- počet fází,
- hodnota hlavního jističe,
- číslo účtu, případně SIPO,
- naskenovaná nájemní/kupní smlouva,
- původní dodavatel elektřiny.
Pokud řešíte přepis po úmrtí, kromě dokladu o vztahu k nemovitosti (může to být nájemní, kupní, případně darovací smlouva nebo výpis z katastru nemovitostí) si připravte i úmrtní list.
Přepisem vás provede chytrý online formulář
Na prepisenergii.cz si vyberte, zda chcete přepsat plyn, nebo elektřinu. Pokud chcete řešit obojí, je potřeba na to jít postupně – najednou to nejde. Následně v online formuláři vyplníte všechny údaje nutné pro uzavření nové smlouvy. Stránka vás sama povede, a když si přece jen nebudete vědět rady, pomůžou vám specialisté na online chatu.
Jakmile máte všechno vyplněné, zvolíte si už si jen způsob dokončení přepisu. Nejjednodušší, nejrychlejší a v dnešní době i nejbezpečnější je dokončení online. V tom případě nemusíte nikam chodit, nic tisknout a posílat poštou. Dokonce i smlouvu podepíšete myší nebo prstem na displeji mobilu pomocí digitálního podpisu, který je stejně bezpečný jako podpis perem.
Jakmile máte podepsáno, už se o nic nestaráte
A to je všechno. Samotný přepis energií je vyřízený zhruba za 6 až 10 pracovních dnů. V případě, že byste přepis rovnou spojili se změnou dodavatele, počítejte s tím, že dodávka energií se rozeběhne 10 až 25 dnů od zpracování žádosti. Tedy od chvíle, kdy vaši žádost zkontrolujeme a všechno je v pořádku.
Více o tom, jak celý přepis funguje, si přečtěte v článku Přepis elektřiny a plynu: Proč mohou trvat rozdílně dlouho? Každopádně vy už nic dělat nemusíte a příští vyúčtování energií, které vám dorazí, bude respektovat stav měřidla odsouhlasený při předání.