„Těch chorob nebo poruch je obrovské množství,“ říká odborník na rostlinolékařství Jaroslav Rod. „Začal bych těmi fyziologickými nebo abiotickými, jako je poškození mrazem, suchem, poškození z nedostatku výživy, praskání plodů či sprchávání, které způsobuje, že na květenství je jen pár bobulek, což znamená, že došlo ke špatnému opylení.“

Další častou poruchou je podle jeho slov nedostatek draslíku ve výživě, což se projevuje hnědnutím okrajů listů, a obzvláště náchylné jsou k tomuto problémů angrešt a rybíz. V případě postižení je nutno rostliny náležitě přihnojit.

Jak se zbavit padlí

Mnohem závažnější nemocí je ovšem hnědé padlí, což je velice rychle se šířící houbová choroba poškozující angrešt, rybíz a jostu. Na nových letorostech se tvoří bílé povlaky, listy se nepřirozeně kroutí a předčasně opadávají. Stejnými příznaky trpí i plody. „Na plodech jsou povlaky, které jsou zpočátku bílé, později hnědnou, plody se nevyvíjí, nevyzrávají, zůstávají kyselé,“ popisuje expert a dodává, že je několik možných způsobů, jak se ho zbavit.

„První je ta, že budeme pěstovat odolné odrůdy, další možností pak je provádět správný řez, neboť padlí přezimuje na konci větviček. A ty když odstřiháme, odstraníme i zdroj infekce pro příští rok, ovšem odstřihané větvičky nesmíme nechat ležet pod keříkem, ale musíme je zlikvidovat. Řez provádíme buď po sklizni, anebo nejpozději do konce února.“

Někdy pomůže jen postřik nebo vysazení nových rostlin

U malin a ostružin považuje pan Rod za nejzávažnější hrozbu didymelové odumírání. „Tato houbová choroba způsobuje, že kolem pupenu na stoncích se objeví hnědé skvrny, které se šíří, a následně odumírají celé větve,“ varuje s tím, že doporučených metod, jak se tohoto zbavit, je sice celá řada, ale ne všechny fungují. „Z vlastní zkušenosti vím, že jediné, co skutečně zabere, je malinovnu, tedy tu část, kde se maliny pěstují, zlikvidovat a vysadit někde na druhém konci zahrady.“

Dalším vážným ohrožením pro naše ovocné keře je podle něj rez vejmutovková. „V letošním roce se na černém rybízu vyskytuje velice hojně rez vejmutovková neboli sloupečková rzivost rybízu,“ konstatuje Jaroslav Rod. „Jako ochrana proti tomuto ohrožení platí pouze postřik, neboť vzdálenost přenosu mezi vejmutovkou a rybízem může být i několik kilometrů.“

Nikdy nepodceňujte prevenci

Na závěr pak odborník na rostlinolékařství znovu zdůrazňuje, že nejlepší ochranou je prevence, a tedy promyšlený výběr toho, co si do zahrady zasadíme. „Tomu, kdo by si nyní chtěl zasadit keřík s nějakým drobným ovocem, rybízem, angreštem, malinami, ostružinami, doporučuji, aby opravdu dbal na kvalitu rostliny a také pomyslel na to, že rostlina kolem sebe potřebuje dostatek prostoru pro zachování vzdušnosti.“

Další praktické reportáže pro pěstitele, chovatele, chalupáře, kutily a všechny, kdo chtějí pěkně a pohodlně bydlet, příjemně relaxovat či zdravě žít, můžete vidět každou neděli ve 12:00 hodin v oblíbeném pořadu Receptář prima nápadů s Oldřichem Navrátilem.